3 Mayıs 2017 Çarşamba

İyi Derecede İngilizce Bilen Eleman Aranıyor

Hiç iş aradığınız oldu mu? Özellikle de şu son birkaç yılda. 
Mesleğiniz ne olursa olsun. Sekreter , Muhasebeci , Bankacı , Pazarlamacı ,vs vs vs her ilan da mutlaka iyi derecede ingilizce bilen ibaresi dikkat çekiyor.

İyi derecede ingilizce bilsem neden yönetici asistanlığı hatta sekreterlik veya pazarlaması ve muhasebeci olayım ki. Madem iyi derecede ingilizce bilecek eğitimi almışım neden onu bu alanlarda kullanayım ?

İşveren açısından olaya bakmaya çalışıyorum. Tamam yurt dışı ağırlıklı çalışıyor olabilirsin. Ama Sekreterine veya muhasebecine iyi derecede ing biliyor diye maaşını da o orantı da verecek misin ? Sorarım sana ey iş veren !!!

Bakın söylüyorum size asgari ücretin birkaç tık üstünde maaş almak istiyorsanız İYİ DERECEDE İNG BİLMEK ŞART. Ama iyi derecede olacak öyle orta düzey, anlıyorum ama konuşamıyorum lakırtısı yapmayacaksınız. Bayağı şakır şakır sullar seller gibi hem ing düşünüp hep konuşacaksınız.

İng. bilmek bir maharet değil tabi ki de. Şu dünya da ing. öğrenmek de zorlanan sayılı milletlerin içindeyizdir eminim.Öğrenmek için bu kada uğraşıp YES or NO dan bir adım ileriye zor geçen insanlarız biz.

Ülkemizde ki adım attığımız yerde karışımıza çıkan Suriyeliler dahi emin olun bizden iyi ing. konuşuyorlardır.

Zaten bizim eğitim sistemi nasıl birşey ben anlamıyorum. İlkokuldan itibaren başlıyorlar bize öğretmeye ama hala yes or no , my namis is yekta dan ileri gitmiyor. 

Bir ara konuşulanı anlayacak kıvama geliyoruz. Konuşma faslında ise ingiliz aksanı ile yeeaaass diyoruz.

İşte Hepsi Bu !!! 
Yine diyorum Türkiye şartlarında iyi derecede ingilizce bilcem ve gidip sekreterlik yapacam. Çok beklersin.

2 yorum:

  1. Ay rüyamda ingilizce bilmemenin ezikliğini yaşadım, halbuki heryerde bikmek zorunda değilim der dururum. Inşaata amele ile muhattap olduktan sonra kaç dil bildiğinin ne önemi var. Adam kendi dikini bile konuşamıyor.

    YanıtlaSil