22 Ocak 2016 Cuma

Meğer Artık Karne Verilmiyormuş, Heycan da yokmuş.

Öğretmen arkadaşla konuşuyorum, karne olayını nasıl yapacaksınız , e okullar tatil nerde, nasıl verilcek, nasıl yapıcaksınız diye. Demesin mi isteyen okuldan gelip alacak ya da dönüşte dağıtırız....Niye şaşırdığımı az sonra görceksiniz.

Yeğenimi de aradım naptın karneni, daha almamış ama notları belliymiş zaten, karne almaya gerek yokmuş muş. 

Benim bilmedğim e-okul sistemin de zaten karneler belliymiş. Aman ne heycanı kaldı şimdi.

 Lise son sınıftayken bile o ara tatili ve yıl sonunu hevesle beklerdim, Karne notlarım nasıl acaba, hangi ders kaç not düşmüş. Hoca kanaat notu kullanmış mı. ay bi heycan bi heycan bende. Hele Teşekkür belgelerini aldıkça yehuuu modunda oluyordum. ki hala sınav notlarımı büyük merakla beklerim. 

Yakın zaman da kazandığım çokk önemli  bir sınav var mesela, Allahım hergün kontrol ediyordum açıklandı mı diye. Sonra yolda hızlı hızılı eve doğru yürürken bi mesaj geldi bana, "kazandınız" diye, doğrumu okuyorum diye 5-10 kez okumuşdur. Hatta ekran görüntüsünü felan aldım. İnanmadım hemen gittim evde sonuç sayfama baktım. Öyle yani ben bu konular da heycanlı bi tipim.

21 Ocak 2016 Perşembe

Yeni Sezon Diziler

Türk dizisi izlemediğimi söylemişmiydim bilmiyorum, söylemediysem de bu vesileyle öğrenmiş oldunuz. Genelde yabancı dizi izlemeyi tercih ediyorum, düzenli takip ettiğim birkaç dizi var evet ama yeni çıkan dizilere de fırsat vermek adına birkaç bölüm izleyip deniyorum.

İlk bölümü geçenlerde yayınlanan "Colony"dizisi. Başrollerde tanıdık isimler var, Lost'dan hepimiz tanıdık kendisini Josh Holloway ve Walking Dead dizisinden Sarah Wayne.

Josh, lost'da parladı evet ama sonrasında bu başarıyı tekrar yakalayamadı. Çektiği diziler pek tutulmadan yayından kalkıyor malesef. Bu dizide pek tutacağa benzemiyor, konu ve işleniş itibariyle olmamış.

Sarah ise walking dead bile sevmezdim kendisini. Dizi deöldüğüne sevindiğim tek kişidir.


"Yakın gelecekte geçecek ve uzaylı saldırısına karşı işgal altında olan Los Angeles’ı mesken tutacak dizide Holloway; şehirde büyüyen direniş hareketi sonucu işgal hükümetiyle işbirliği yapmak zorunda kalan, Will Bowman isimli eski bir FBI ajanına hayat verecek. " alıntıdır.

Konu evet böyle ama inanın ilgi çekici bir dizi değil, uzaylıları kimse görmemiş, göremiyorlar, sözde  uzaylı istilası var ama ortalıkta uzaylı yok.  Vakit kaybetmeyin derim.


 

20 Ocak 2016 Çarşamba

Snapchat Nedir Nasıl Kullanılır

Şimdiye kadar bir sosyal medya aracısını seveceğim hiç aklıma gelmezdi, Ha sevmiyorum diye kullanmıyorum da değil tamam ig kullanıyorum fakat aktif değilim benim için ig yapacak hiçbişi bulamadığım da birkaç fotoğrafa bakma yeri o kadar. Bazen de kitap paylaşma yeri, bu kız ne aldı ne okuyor diye düşünüyorsanız o zaman ig ye başvurabilirsiniz. 

Geçen sene 2 tane kitap için you tube kanalımda kitap videosu çekmiştim, öyle sanıyorum ki kitap videosu çekmenin öncülüğünü ben üstlendim. Hiç mütevazi olamam bu konu da, ben çekmek istediğim zaman fikir alabilecek video bulamamıştım, hayır öncülüğünü ben başlattım millet aldı yürüttü bu işi helal diyorum. E sende devam etseydin niye bırakıtn o halde derseniz ben tembel bir insanım, birkaç dk lik video için ortalama 1 saatimi harcayamam. üşengecim ve ayırca giden zamana üzülürüm.

Peki ya Snapchat ? Ay çok sevdim gerçekten. Kısa kısa videolar yada yine fotoğraf çekip yükleyebiliyorsunuz. Neyin sevdin derseniz kalıcı olmamasını, dandik dundik şeyleri çekip paylaşıyorum  1 gün gibi bir süre içerisin de kendilğinden siliniyor. Kalıcı izleri sevmiyorum, İg de de zaman zaman silerim fotolarımı. 

Geçici dünya da kalıcı olmak çabası neden sayın okur ? 

Siz de hemen indirin telefonunuza,  sonra da beni ekleyin.Zorla değil öyle takipçi manyağı değilimdir. Sizin keyfiyetiniz de yani. 

Snapchat . anat0lia (o değil sıfır)

18 Ocak 2016 Pazartesi

Akıllı Telefonla Olan Sınavım

Bu konu da artık bir tek benim zorluk çektiğimi düşünüyorum. Mevzu şu sayın okur, eskiden bildiğimiz ki hala elime geçse de kullansam diye baktığım Nokia 3310 gibi telefonlar da yazmak ne kadar kolaydı. Yani tuşlu telefonlar da yazmak kolaydı. (galiba eski telefonları özledim, ne güzel şarzı hiç bitmezdi) 

Ekrana bakmadan dahi mesaj yazabiliyorduk öyle değil mi ? Ya şimdi öyle mi , dokunmatik ekranlar da mesaj yazmak benim için tam bir işkence,yazamıyorum. Kocaman kalın parmaklı amcalar bile takır takır düzgün mesaj yazıyor benim yazdığım mesajları okumak için arkadaşlar yakın da tercüman araycaklar. 

Önceden dilimden Nabrut anlıyordu ama artık oda okuyamıyorum diye şikayet ediyor. Yazamıyorum, kendimi ifade edemiyorum, hep anlamsız cümleler çıkıyor, söylemek istediklerim gerçek anlamlarını yitiriyor. 

Sanırsın kocaman kalın parmaklarım var, neden "k" tuşuna basmak isterken hep "j,l,m,ı,o " tuşlarından birine değiyor elim. Birde "İG" de uzun uzun yazanlar var, hatta noktalama işaretine dikkat edip yazanlar var ya işte sizin önünüzde  saygıyla eğiliyorum.

Kendimi ise bu konuda umutsuz vaka olarak görüyorum.

15 Ocak 2016 Cuma

İtinayla Psikoloji Bozulur

Şekeri hayatım'dan çıkardım sayılır. Birkaç senedir şekersiz çay ve kahve kullanıyorum. Tatlı'yı çok nadir tüketirim. Beyaz ekmekle de arama mesafe koymaya çalışıyorum, henüz tamamen ayrılamadık, ilişkimiz şimdilik mesafeli şekilde yürüyor. Ama tuz deyince orda durcan abi, tuzsuz yemek mi yenir ? Yenmez, yemeğin tadı tuz da gizlidir, Kimse kusura bakmasın.

Şirkette öğle yemeği sırasın da, kamyon şoförü arkadaş da bize katıldı. Bizim bugünki yemek biraz tuzsuz olmuştu bende aşcı'yı uyardım. Sonrasın da şoför beyle aramızda geçen konuşma ;

Ş - Kızlarım tuz yemeyin. 
B-Ben tuz yeyip ölcem !!!
Ş- Ben hayatımdan tuzu çıkardım, 3 beyazdan uzak durun hele ki şeker tam zehir. Evde kimse tuz yemez. 2 tane evli kızım var onlarda alıştırdılar herkesi kimse tuz yemiyor.
B- sigara içiyor musunuz ?
Ş-Deme kızım günde 3 paket hemde
B- Sen yemeklerine tuz koy, hiç değilse tadını al, sigara'dan yakında ölürsün zaten... (pislik bennnn)
Ş- Allah bilir orasını
B- Ölmesen de kolunu bacağını keserler, sürünürsün...

adam diyecek bişi bulamadı. sustu kaldı. Galiba psikolojisini bozdum.

B- Yan tarafta çay var yemekten sonra çay da için.
Ş- Allah razı olsun kızım.. 

14 Ocak 2016 Perşembe

Devletten Evlilik Desteği

Az önce gazete manşetin de bu haberi gördüğüm de "bakalım hangi ülke evlilik dışı ilişkileri ortadan kaldırmak için insanları evliliğe teşvik ediyor" düşüncesi hakimdi. Habere tıkladım ki meğer bizim ülkeymiş.

16 Nisan da başlayaşacak uygulamaya göre 27 yaşının altında evlenen "gençlere" devlet her bir eş için 5,000 tl lik yardım da bulunacakmış. + çeyiz yardımı da varmış.

Demek oluyor ki daha 30 yaşınıza bile gelmeden yani 20'lerin sonundayken devlette, gençlerden - orta yaşına girmeye başlayan kişilerden ümidini kesiyor. "Bunlar zaten bu yaşa kadar evlenememiş bundan sonra da evlenmezler, ha şeş kaza evlenen varsa da banane o yaşa kadar birikim yapmıştır kendisi evlensin diyor " belki de.

28 yaşındaysanız bile bildiğiniz "kazana" düştünüz. Devlet baba size para vermicek.

Bakalım evlilik oranların da artış yaşanacak mı bu uygulamayla, ee kızlar erkekler ne duruyorsunuz koşun gidin nikah dairesine önceden yerinizi ayırtın, devlet baba para vercekmişşşşşşşş.

12 Ocak 2016 Salı

Belgesel İzlenen Evler

Herkesten duyarız ya, "biz dizi izlemiyoruz ailecek oturup belgesel izleriz her akşam." Böyle söyleyen kişilere inanmıyorum. Ama biz gerçekten böyle bir aileyiz. Belgesel kanalı nerde çoksa babam ona geçer, Önceden kablo tv belgesel kanallarını severken birden digitürke geçtik. Bizim için Digitürk= Belgesel demek oldu.

Aslında babamın avcı olması sebebiyle ve sadece belgesel kanalı izlemesinden kaynaklı böyle bir alışkanlığımız oldu. Annem'le isyan ederiz bazen yeter kan görmek istemiyoruz diye babamı erkenden uykuya yollarız bişiler izleyelim diye fakat her yerde dizi olunca ve bizim de dizi izleme kültürümüz olmayınca babamı uyutup belgesel kanallarında kendimiz geziyoruz.

Belgesel deyince aklınıza sadece NATGEO WİLD ya da ANİMAL PLANET gelmesin. Belgesel sadece hayvan ve doğal yaşamdan ibaret değil. DISCOVERY kanallarında inanılmaz güzel ve farklı belgesel programları olabiliyor. 

Katiller , doktorlar , paranormal olaylar, reality showlar, dövmeciler , nasıl yapılmışlar, mühendislik harikaları, özellikle geçenlerde 6, maddeye uygun doğayla tamamen uyumlu ev yaptılar ki herkes öyle bir evde yaşamak ister.

 Belgesel yapımlar dizilerden çok daha ilginç ve heycan dolu. Sadece keşfetmeniz gerekiyor.  Takip ettiğim programları burada yer yer paylaşacağım, Belki ilginizi çekebilir.
11 Ocak 2016 Pazartesi

Konuşulduğu Gibi mi , Yazıldığı Gibi mi

Türkçe bilmecesi, konuştuğumuz gibi mi yazarız, yazdığımız gibi mi konuşuruz. Her ikisi de değil, türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil olmadığını artık biliyoruz değil mi ? 

Yukarda ki fotoğraf firmama gelen bir fatura'ya ait, ÖĞLE yemeğini faturalandırmak isteyen firma okuduğu gibi yazınca OLEYİN gbi, ortaya böyle bir durum çıkıyor. Yazık ki komik bile bulamıyorum.

Ama hatırlıyorum da önceden böyle yazılara çok gülerdim. Neler vardı mesela , İKİNCİEL en çok aklımda kalanı. 

Birde bu kişilerin yaşadıkları yöreye göre aksanlı olarak yazdıklarını düşününce o zaman komik bir durum ortaya çıkabilir. 

Aslında çok kitap okumama rağmen bazen bende kelimelerin nasıl yazıldığını karıştırabiliyorum, dilbilgisi eksikliği malesef.. 

Youtube tıklayıp LEONARD COHEN yazıp baştan dinlemeye başlayınız. Melankolikliğe çok iyi geliyor.