9 Aralık 2016 Cuma

Ölü Ozanlar Derneği

Geçen ay Ankara Tiyatro Festivali vardı. Özel tiyatroların da yer aldığı festival haftasın da oldukça keyifli oyunlar sahnelendi. 

Biz arkadaşla Tiyatro Kedi'nin sahnelediği Ölü Ozanlar Derneğine gitmeyi tercih ettik. Tabi Joen Keating rolünü Can Gürzabın oynaması bu oyunu seçmemiz için büyük etkenlerden biriydi.

Genç ve yetenekli kadrosu ile oyun izlenmeye değerdi. Filmin nerdeyse birebir uyarlaması olan oyunda karakterler de çok iyi seçilmişti. Neil karakterini oynayan Mekin Sezer oldukça başarılıydı. 

Yaklaşık 2 saatlik keyifli bir oyun izledik, filmde ki sahneleri tekrar anımsadık. Bu filmi ve konuyu bilmeyen yoktur diye o tarafa hiç değinmiyorum. Eğer ki hala bu filmi izlemeyen varsa bir zahmet edip izlesin, hayatına çok şey katacaktır.

Peki ya Can Gürzap ?

72 yaşında ki oyuncu tek başına bütün sahneyi dolduruyor. Diğer oyuncuları çok iyi yönetiyor yönlendiriyor. Ağzım açık bir şekilde Can Gürzabı izledim. Bu yaşta nasıl bir karizma anlatamam.

Oyunun tam ortaların da, oyuncular sahneye alışmış hepimiz konsantre bir şekilde izliyoruz derken bir izleyicinin cep telefonu çalmasın mı. Tam da Can Gürzap sahnede metnini oynuyor. Anlık şekilde konsantresi gitti geldi. Ne büyük saygısızlık...

Çıkışta arkadaşla diyoruz can beyi beklesek mi acaba. Bi fotoğraf çektiririz az biraz hasbihal ederiz. Yani adam önünüz de canlı canlı izliyorsunuz. Aynı duyguyu Bir Delinin Hatıra Defterin de Genco Erkal da da yaşamıştım. 

Şimdi sıra da Gözlerimi Kaparım, Vazifemi Yaparım oyunu var. Bu oyundan pek ümitli değilim ama bakalım. Aranız da bu oyuna giden var mı? 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder