14 Kasım 2016 Pazartesi

Sıkıcı İş Yerlerini Yaşanabilir Hale Getirmek

Kaktüs ve Sukulent sever misiniz ?

Bir arkadaşımın kaktüs ve sukulent bahçesi var diyebilirim. Fotoğraflar onun iş yerinde ki köşesine ait, bu konuda yazma fikri de o fotoğraf yollayınca oluştu.

Peki ya çalışma alanınız nasıl ?

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz iş yerimiz de hepimiz biraz kişisel alanlara yer ayırırız. Odamızın mutlaka bir köşesi bize özeldir. Çalışma alanımızı daha çalışabilir ve severek kullanacağımz bir hale getirmek isteriz. 

Gerçi benim odam da heryer dosya ve evrak yığını olduğu için kişisel alan yaratamıyorum. En fazla krem - kolonya - ıslak mendil - havlu kağıt koyabildiğim bir yer ayarlayabildim. Şimdi arkama dönüp baktım da orası da feci durum da, biliyorsunuz ben dağınık sevenlerdenim. 

Ofis dekoru için, odanız da kaktüs ve sukulent tarzı çiçeklerle fark yaratabilirsiniz. Büyük büyük saksı çiçeklerine pek gerek yok artık. Hem bakımı zor onların. Sürekli ilgi isterler. Gün içerisinde çiçeklerinize gidip bir iki güzel laf etmeniz lazım. çocuk gibi bu çiçekler sevgiyle büyüyor. Biraz kötü konuşun hatta ortamda ki olumsuz konuşmalardan bile etkilendiklerini düşünüyorum sanki hemen yüzleri asılıyor. 

Onlarda ilgiyi alakayı güzel sözü seviyorlar,aslında yaşayan her canlı gibi.

Gerekli özveriyi saksı çiçeklerine gösteremiyorsanız eğer ve bakmak için geniş alanınız yoksa rotanızı kaktüs'den yanı çevirin.

Küçük minnoş ve dikenliler. İlgi göstermeseniz bile yaşıyorlar. Yabaniler biraz. Öyle sürekli su da istemezler. Sevmezler de huyları değil.

Hafta da 1 sulasanız ve yazın bol ışık da , kışınsa alabildikleri kadar ışık ve güneş alsalar yetiyor onlara. 

Dekoratif taşlar ve eşyalarla da süsleseniz. Daha neşeli hale geliyorlar.  Öyle kahverengi babanne saksısına dikilmiyorlar. Eliizin altın da ne varsa. Kupalaranız hatta çorba kaseleriniz belki şekerlikleriniz, renkli ne varsa dikin gitsin. Yetiyor ki onlara.

Ben çok yapamıyorum yerim yok çünkü. Büyümez burda ölür gider, denedim daha önce biliyorum.

Ama yeriniz varsa siz mutlaka yapın.

5 yorum:

 1. Arkadaşına sorarmısın lütfen o minik sokak lambasını nereden bulmuş, bayıldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaşadığı şehirde , nikah şekeri yapan bir mağazadan almış.:)

   Sil
  2. yaa tüh... Aklımda olsun belki buralarda da vardır bakınayım bir ara

   Sil
 2. Benimde aklımda böyle bir şey vardı. Puantiyeli kupa aldım. kaktüslerden dal kopardım suya koydum kök saldılar dikilmeden kurudular. Ahh pardon çürüdüler. Yeniden dal hazırlayamam diye bardakları da iş yerinde kullanmaya başladık. Mis gibi çay kahve içeriyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dal hazırlamayı bilmiyordum. oh afiyet olsun hazır kaktüs alırsın belki.

   Sil