16 Kasım 2016 Çarşamba

Kütülük Kötülüğü Çağırır mı ?

Kötü düşünce kötülük getirir,mi ?

Kötü insan başkasına zarar verirken bir yerde de kendisi zarar görür mü?

İyilik iyiliği getirir mi ?

Bu kalıplara inanıyor musunuz ya da bu konu hakkın da ne düşünüyorsunuz ?

Doğruluk payı olduğuna inanıyorum. Ama olayın bununla sınırlı olmadığnı da biliyorum.
İnsanlara yaydıımız pozitif enerji, gülümsemek,  karşı tarafa nasıl ki pozitiflik veriyorsa
bunun  zıttı ortama negatif enerji ile girmek de ortamı illa ki gerer bunu hepimiz test etmişizdir.

Ama bahsetmek istediğim bu değil başka birşey.

İş yerin de boşboğaz, açık bulunca keyiflenerek herkese reklam yapmaktan çekinmeyen, yüzüne bunu söylediğniz de dahi gülebilen bir insan var. Geçen hafta başına hoş olmayan bir olay geldi. Ve bir arkadaşım şöyle yorum yaptı, " Herkese kuyu kazıyor ama yaptığı böyle kendi ayağına da dolanıyor".

Durum bence de böyle ama o kişi bunun farkında mı ? Kendisine hiç şu soruyu sorduğunu sanmıyorum. Hatta bir çok kişi başına gelen talihsiz olaylar da kendine şu soruyu soruyor mu ?
"Ben ne yaptım da böyle bir olay başıma geldi?"

Hani bir yerde hepimiz diyoruz ya "etme bulma dünyası" diye. Yapılan kötülükler bir yerde kişinin kendi ayağına dolanıyor,

Farklı bir konu ;
Babam'dan bir parça;

Akşam haberler'de iki gencin intihar ederek ölümünden bahsediliyor. Akraba olan bu gençler kaçıyor, jandarma onları bulunca da üst değiştirme bahanesi ile üst kata çıkıp av tüfeği ile intihar ediyorlar.

Babam ; Boşa intihar etmişler, jandarma buldu diye intihar edilir mi hiç. Bırakın götürsünler sizi jandarma sonsuza kadar sizi tutacak değil çıkınca tekrar kaçardınız. 

 

5 yorum:

 1. Kötü kötüyü çağırır mı bilmem ama kötüyü görünce kanıksadığımız ve düzeltmek için çabalamadığımız kesin. Üniversitede budist oda arkadaşım vardı. Olumsuz olan bir şeye şahit olmamaya çalışıyordu. Bilmek çare olmayı gerektirir hesabı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet bu da kötülüğün başka bir boyutu. İyi olmayı pasif olarak tutmak yerine aktif iyi olmak gerekli tabi bunu başarabilene aşk olsun.

   Sil
 2. sevdiğim bir söz de şu: "sen vejeteraynsın diye bir timsahım sana saldırmamasını bekleyemezsin."
  ne zaman biri için kötülük düşünsem (yapsam değil, daha düşünsem) başıma bi kötülük gelir, tırsarım.
  ama birine iyilik yaptığımda iyilikle karşılaştığımı çok hatırlamıyorum.
  belki iyilik kötülük kadar hızlı değildir, belki de onun kadar fark edilmiyordur. belki de hepsi avuntudur.
  bilmiyorum.
  bugün hiç pozitif değilim :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. negatif olumsuz duygular daha güçlü ve daha çabuk yayılıyorlar. Ben yine bunu da bizim yaptığımızı düşünüyorum, olumsuz duyguları beslemeyi seviyoruz sanki

   Sil
 3. Merhabalar.
  Sayfanızı ziyaret ettim ve izleyiciler eklentisinde üye kaydımın olmadığını gördüm ve "takip et" butonuna basarak yeniden sayfanıza üye oldum. İzleyiciler eklentisindeki sizi takip eden üyelerinizin birinin profil resmine tıklayın bakın, sadece pencerede o üyenin takip ettiği blog listesinin yer aldığını göreceksiniz. Siz de bu üyenin sayfasını takip etmek istediğinizde ona nasıl ulaşacaksınız? Buradan asla ulaşamazsınız. Daha önceki izleyiciler eklentisinden ulaşabilirdiniz ama şimdiki yeni eklentiden asla ulaşamazsınız. Blogger neden güya yenilik yapar gibi yapıp da kullanışlı olan eski ara yüzünü terk etme gayretine girdi?.. Bir değişiklik de yorumlarda olmuş. Önceden Blogger kumanda panelinize girdiğinizde size kim yorum yazmışsa onu görüp, okuyup, ister siliyor, ister onaylayabiliyordunuz. Ama şimdi yorumlar kumanda panelinin sol taraftaki menü penceresinde yorumlar komutunun altında onaylanacak yorumlar komut sekmesinin altında gömülü kalmış. Bu durum karşısında siz blog sayfanıza yazılan yorumlardan bi haber kalıyorsunuz. Blogger daha ne yenilikler çıkaracak bilmiyorum. Ben tüm bu değişiklikleri şuna yorumluyorum. Blogger bizleri G+'ya kovalamaya uğraşıyor. Yani bizlere diyor ki, kendiliğinizden G+'ya geçin artık. Eğer siz gönüllü geçmez iseniz, biz de Blogger'in kullanımını zorlaştırmaya, güçleştirmeye devam edeceğiz. İnşAllah Blogger'in günahını almıyorumdur.

  Paylaştığınız yazınızla ilgili konuya gelecek olursak, ben bu konuda kararsızım. iyilik iyiliği, kötülük te kötülüğü çağırır mı? Bilmiyorum. Bu konuya benzer bir konu daha var biraz da ondan bahsetmek istiyorum. Kur'an günahta veraset ve intikal kabul etmez. Yani toplumda yaygın olarak söylenen "Dedesi koruk yemiş, torununun dişleri kamaşmış." söylemine katılmıyorum. Dedenin günahı veraset ve intikal yoluyla toruna yüklenemez! Ak koyun ak bacağından, kara koyun kara bacağından asılır, derler. Çok doğru bir söylem.

  Paylaştığınız konu aslında çok önemli ve güzel bir konuydu. Üzerinde araştırma yapmak gerek. Bu konuda bilgi ve tecrübesi olanlarla da görüşmek gerek.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil