1 Kasım 2016 Salı

İş Stresi İle Baş Etmenin Yolları

İş stresi ile nasıl baş edilir ?

Hayatımızın 8-11 saat arasını iş yerimizde geçiriyoruz. İş dünyasın da sürekli söylenen bir laf vardır bilirsiniz "burda aile gibiyiz"," ailemizden çok birbirimizle vakit geçiriyoruz".  Kurumsal bir firma da çalışmıyorsanız ilk lafı çok fazla duymuşsunuzdur. Eğer aile şirketin de çalışıyorsanız bu laf sürekli karşınıza çıkar.

Türkiye de genelde aile şirketi vardır. Kurucu baba yanında çalışan oğul ve kız hatta eşi. Hatta bir önceki firmam da "baba - oğul - anne" hepsi aynı yerdeydi ve biz çalışanlar olarak sürekli hem onları birbirlerine karşı idare etmek hem de iş konusunda üçünü aynı anda idare etmek zorunda kalıyorduk.

Şimdi ise baba- oğul ikilisi ile çalışıyorum. Bu kez "oğul" kısmını hep baba'ya karşı idare etmek zorundayım. Ve işle ilgili ikisini birden idare etmek zorundayım. Dahası idari kadro çalışanı ve 50'den fazla işciyi de idare etmek zorundayım. Bu durumlarda yaşanan stres 2-3 katına çıkıyor.
(Sonra bana çok asabisin senden korkuyoruz diyorlar.)

Hem sizden kaynaklı, hem işten kaynaklı, hem diğer kişilerden kaynaklı birçok olumsuzluklarla mücadele etmek zorundasınız. Zorluk = Stresi de beraberinde getiriyor.

Yukarda bahsettiğim iki cümleyi hatırlayın, gerçekten de ailemizden çok mesai arkadaşlarımızı görüyoruz. Hergün en az 8 saatini ailenin dışında ki insanlarla geçirmek düşününce korkunç birşey. Aynı evin içinde anne- baba - eş-çocuk bile bir süre sonra tartışmalara neden oluyorsa iş yerinde ki insanları düşünün.

Sevmek zorunda olmadığınız ama geçinmek zorunda olduğunuz insanlar.  

İş hayatı bana göre strese neden olan en baş sebep.Hayatımızı hatta karakterimizi bile belirleyici olabiliyor. İş yerinde o kadar çok kişiye tahammül ediyosunuz ki sonun da biriken herşey ailenizden çıkıyor. 

Peki iş stresi ile nasıl baş edilir ?

Kişi kendini nasıl rahatlatır ?

  • Eğer iş yeriniz de müzik dinlemek yasak değilse, rahatlatıcı hafif tonlu müzik dinlemeyi deneyebilirsiniz. 
  • Öğle molası yapabiliyorsanız, yemekten sonra 10-15 dk kadar yalnız kalın.Hatta sizi mutlu eden şeyleri düşünün. (işe yarar mı bilmem hiç denemedim)
  • Gün içinde bazen işleri düşünmeyi bırakın. Kendi hayal dünyanızda yolculuğa çıkın (işe yarıyor)
  • Çay - kahve molası verin
 Bunların  dışında ben inancım gereği namaz kıldığım için, abdest ve namaz kılmak başlı başına vücut da yüklü fazla enerjiyi alıp nötr hale getiriyor. Çoğu iş yerinde abdest almak namaz kılmak yasak biliyorum, ama akşam eve gidince namaz kılmaya çalışın.

İş yerinde yine stres için "La havle" duasını çekin. Faydasını hemen fark edeceksiniz.

Unutmamak lazım ki stres beraberin de birçok hastalığı getiriyor. Benim mide rahatsızlığım da stres kaynaklı. Başka insanlar da stresten kaynaklı farklı hastalıklar eminim vardır allah korusun stres kanser hastalığına dahi yol açabilir. Psikolojik rahatsızlıkları hiç söylemiyorum dahi.

Bugün arkadaşım, 'insanların çoğu psikoloğa gidiyor' dedi. E bu çok normal iş yerinde bizleri hasta ediyorlar herkes kendince bir çözüm yolu arıyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder