9 Ekim 2016 Pazar

WestWorld Dizi Konusu

Sezon başlangıcı yapmışken yeni diziler de ekranlar da yer almaya başladı.Bunlardan biri WestWorld, konusu ve işlenişi ile şimdiden efsane olmaya hazır dizi.

HBO için hazırlanan dizi de Anthony Hopkins başrolde yer alıyor, bu bile dizinin izlenmesi için bir sebep oluşturuyor.

Diziyi çok dikkatli izlemeniz gerekiyor yoksa parçaları bir araya getirmek ve diziyi anlamak çok zor.

Diziyi izlerken iki evre düşünün. 

Vahşi Batı temalı fütürüstük tema da bir park var ve "insana benzeyen robotlar" bu park da ev sahibi rolündeler. 

Ve parka ziyaretçi olarak katılabilen "insanlar". Oldukça zengin kişiler bu simülasyona girerek farklı deneyimler yaşamak istiyorlar. Robotlar insanlara "Yeni Gelenler" olarak hitap ediyorlar. Ayrıca robotlar bir simülasyon içerisinde olduklarını bilmiyorlar.

Park içerisinde birbirine bağlı hikayeler var ve bunlar düzenli bir şekilde sürekli tekrarlanıyorlar.  insanlarda bu hikayelerin içine katılıyorlar.

Burda önemli 2 detay var; Ev sahibi robotlar (herşeyleriyle tıpatıp insana benziyorlar) birbirlerine zarar verebiliyorlar. Öldürmek gibi. Tabi bu eğer robotların oynamış olduğu hikaye de varsa. Robotların kendi başlarına herhangi bir canlıya zarar verme gibi bir durumları yok. 

Şimdi ilk bölümü detaylı bir şekilde inceleyelim. Yukarda yazmış olduğum bilgileri aklınız da tutmanız lazım.

Ana karakterimiz dolores, ve dizi doloresi oluşturun insanların sorgusuyla başlıyor. Sorgu devam ederken arka planda olaylar gelişiyor ama siz diyaloglara dikkat kesilin. Zira bu sorgulama dizinin aslında ana temelini oluşturuyor.

Dolaresin cevabı burda HAYIR oluyor ve devam ediyor ;
Yukarda bahsetmiş olduğum gibi hikayelerin birbirini yenilemesinin bir amacı olduğunu söylüyor.
Ve sorgu devam ediyor ; 

Bu sorgu esnasında hikayenin 1, bölümü tamamlanır. Ve ertesi gün hikaye kendini tekrar ederek başlar fakat ufak değişiklikler vardır.
1, hikayeden sonra parkın bulunduğum laboratuvara dönüyoruz. Yani gerçek dünya ya gidiyoruz.
Burda yapay zekalı robotlara güncelleme geldiği ve her hikaye sonun da yaşanılanları unutmaları gerekirken bazı olayları hatırladıklarını görüyoruz. Bunun robotların güncellenmesinden kaynaklı bir sorun olduğu düşünülüyor. Burda ki önemli nokta, robotların bilinçleri yok ve her hikaye de yaşadıkları herşeyi unutuyorlar ( unutmaları gerekiyor buna göre tasarlanmışlar).

Yine yukar da bahsetmiş olduğum hiçbir canlı ya zarar veremeyecek şekilde tasarlandıkları bölümünü hatırlayalım. 

Bu robotun gözüne "sinek" geliyor ve hiçbir canlıya zarar vermemek üzere tasarlandığından ama eski hatıraları hatırlamaya başladığından ötürü robot ne yapması gerekitğine karar veremiyor ve bozuluyor. 


İzlerken fark edeceğniiz üzere aynı hikaye 3, kez yeniden başlıyor ve yine bazı farklılıklar bulunuyor. Ev sahibi robotların %10 gibi bir kısmı yeni güncelleme almıştır. Güncelleme alan robotlar da bilinç oluşmaya başlıyor. Bunu fark eden tasarımcılar doloresi yeniden sorguya alıyorlar.Dolores parkın en eski ev sahiplerinden birisidir. Bu yüzden doloresin tepkileri çok önemlidir. 
Burda dolaresin yalan söylediğini anlıyoruz. Dolares hiçbir canlıya zarar vermeyeceğini  söylerken hikayenin 3, döngüsünde boynu na konan bir sineği öldürüyor. 

Yukarıyı tekrar hatırlayın, ev sahiplerinden birisi gözüne konan sineği öldürmemesi gerektiği için kısa devre yapıp bozulmuştu. Son sahne de ise dolares boyunan konan sineği öldürerek onu sorgulayanlarla bilniçli bir şekilde cevap verdiğini ve hatta yalan söylediğini görüyoruz.Dizi şimdiden efsane oldu, bakalım ilerleyen bölümler de robotlar ve insanlar arasında ki savaşa doğru gidecek gibiyiz.

Yabancı dizi severseniz mutlaka izlemelisiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder