3 Ekim 2016 Pazartesi

Kuru Temizleme Her Zaman Gereklimidir ?

Daha önce ipek şal temizliği ve kullanımı ile ilgili yazılara yer vermiştim. Gerek misafir yazar olarak bizimle bilgilerini paylaşan arkadaşlar da olmuştu. Ve size yegane tavsiyem ciddi paralar vererek aldığımız şalları mutlaka kuru temizleme yaptırmanız yönündeydi. Şimdi ise bunu unutun diyorum size. Başıma gelen son derece talihsiz bir olayı paylaşmak istiyorum.

Geçenler de şal ve eşarplarımı şöyle bir toparlayıp kuru temizlemeye götürdüm.  10 tane ipek şal ve twil eşarpdan bahsediyorum. Bir kaçın da fondöten lekesi ve diğerlerinde de yaz mevsimi olduğu içni ter lekesi vardı. 10 tane eşarp götürünce fiyatın da ben istemeden de indirim yaptı. anlaştık.

1 hafta sonra almamı söyledi. İş dönüşü uğrayarak baş örtülerimi aldım ve kontrol etmedim. Güven duyuyorum sonuçta. Eve geldiğim de ise ne göreyim. Aman Allahım. Bırakın lekelerin çıkmasını baş örtülerim de yeni lekeler oluşmuştu. Ve çoğu kırışık haldeydi. Ütü dahi yapılmamış. Lekeleri çıkarmak için kullandığı ürünler baş örtülerin de yeni lekeler oluşturmuştu. 

Nabrut topla götür hepsini paranı al diye telkinde bulunsa da o kadar üzgündüm ki öylece kalakaldım. Sonra en kötü iki tanesini seçip tekrar götürdüm, Beyfendiye eşarplarımı gösterip 'eğer bunları temizledim diyorsanız hiçbirşey demeden alıp gideceğim' dedim. Baktı, inceledi bunlar ter lekesi çıkmaz dedi. Peki dedim. . İşte üzerinde kuru temizleme yazıyor buhar vermek istemedim, kuru temizleme yapınca da ter lekeleri çıkmıyor bilmem ne. Tamam dedim bişi demiyorum alayım ben şallarımı dedim. Sonra neyse kalsın ben bunları tekrar temizleyim dedi 2 tane eşarbı bıraktım ve yaklaşık bir ay daha oraya uğramadım. Sonra bir zaman dükkanın önünden geçerken beni gördü girip almak durumunda kaldım, küstün bana gelip almadın bile dedi. Çıkardı gösterdi inceledi bu kez ne hikmetse temizlenmişti. Şöyle bir de üstünden ütülenmişti.

4 -5 tane şal hala aldığım gibi duruyor temizlenip temizlenmediğine bakmadım bile. Olayın üstünden birkaç ay geçti aslında ama hala üzgünüm. Kuru temizlemeye verdiğim para gözümde bile değil inanın sonuçta şalları zarar gördü ve onların bana olan maliyeti çok daha fazla.

Böyle acı bir tecrübe sonun da şallarımın temizliği için harika bir formül buldum denedim çok memnun kaldım bundan sonra benim için kuru temizleme sayfası çok gerekli olmadıkça kapanmıştır.
Size o yöntemi bir sonraki postta anlatıcam.

1 yorum: