21 Ekim 2016 Cuma

İndirim Tuzağı

'İNDİRİM' kelimesini hepimiz severiz değil mi ? Aslında hiç aklımız da olmayan, almak dahi istemeyeceğimiz bir ürünü sırf indirimdeymiş diye aldığınız olmadı mı ? Hepimiz düştük bu tuzağa.

Hala bilinçli alışveriş yapabildiğimizi sanmıyorum.

İndirim kelimesinin beynimizde hemen alışveriş yapmalıyım bilincini uyandığırdığını düşünüyorum.

Dün bir arkadaşım, N11 de tık hızında indirim var yakala hemen dedi. N11 den sadece 2 kez alışveriş yapmıştım, indirim kupon kelimesini duyunca siteye giriş yaptım ve hiç kullanmayacağım bir kuponu sepetime ekledim. Dahası aldığım kupon 65 tl değerindeydi ve bunu kullanmam için 470 tl lik alışveriş yapmam gerekiyordu. Birden kendimi ne alabilirm diye site içinde gezinirken buldum. Sonrasın da ne yapıyorum ben diye geri çıktım. 

İşte bu durumu birçoğumuz yaşamışızdır.Ufak veya yüksek çapta mutlaka bu tuzağa düşmüşüzdür.

Bir iki sene evveline kadar indirim tuzağı hakkında çalışma olmuştu. Firmalar artık sahne indirim yapamayacaklardı.  '% 50 - % 70 indrim kelimesinin arkasına sığınılıp fiyatlarını normal satıştından yükseltip sonrasında indirim yaptık diye eski fiyatına düşürüyorlardı.  

Yahut %70 indirim yazısını görüp girdiğiniz mağzada gerçekten indirimde olan ürün birkaç sezon öncesinden ya da numunelik satılmayan bir üründür. Üretici sizi bu %70 indirimle mağazaya çeker ve siz kendinizi başka ürünlere bakarken bulursunuz. Normal şartlar da almayacağınız bir ürünü 'yeni sezon' diyerek fahiş fiyatlara alırsınız. Sezonun da 250 tl ye satılan bir ürün sezon sonun da 100 tl ye kadar inebiliyor. Firma her iki satışından da kâr ediyor.  'Sezon sonuna bedeni kalmaz' cümlesi ile satışyapan arkadaşların sizi kandırmasına izin vermeyin.  

İndirim - kupon güzel şey hepimiz severiz ama bunu doğru şekilde kullanmayı bilmemiz gerekiyor.Alışveriş yaparken hiç gerçekten ihtiyacım var mı? diye düşünüyor muyuz. Genellikle aa fiyatı ucuzmuş bir şeyle kullanırım ben bunu deyip alıyor muyuz ? Ben genelde 2, sini yapıyorum. Fiyatı iyiymiş diye alıp dolabımda bekleyen ürünler. Sonrasın da ise gardırop detoksu yapıp çevremdeki kişilere  1 ya da 2 kez giydim, hoşunuza giderse vereyim size diye dağıttığım giysiler. Ve kozmetik ürünleri.

İndirimleri bütçe de gereksiz açık yaratmak yerine gerçekten ihtiyacımız olan doğru ürünlerle değerlendirmek lazım. 

Bir evde yaşayan herkesin yaşamak için çalıştığı zamanlar da kazancımızı da har vurup harman savurmamak gerekiyor.

5 yorum:

 1. genelde dikkat ederim bu tuzağa, çünkü evde kullanmadığı ürün eşya görmekten nefret ederim. ama bazen bu toza yine yeniden düşüyorum malesefff ... sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. soslu badem bravo, ne güzel bilinçli tüketicisin

   Sil
  2. bu bilince ama ne kazıklardan sonra ulaştım bir bilsennnn ...yaptığım alışveriş aptallıkları yaptığım bir yazı dizisi rahatlıkla olur

   Sil
 2. ben artık sadece mağazadan alış veriş yapıyorum. Sezonda gezip beğendiğim şeylerin indirimini takip ediyorum ve asla asla kredi kartı kullanmıyorum, alabilecek naktim varsa alıyorum. Ekonomi anlamında da işlevsellik anlamında da çok yararını gördüm. Sevgiler ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canı gönülden tebrik ediyorum. en güzeli param varsa alırım yoksa almam. bende bu uygulamaya geçmeliyim

   Sil