19 Ekim 2016 Çarşamba

Giyim Karmaşası

Son zamanlar da dikkatimi çeken bir konuya değinmek istiyorum. Sizlerin de gözüne  bu durum iliştimi merak ediyorum.

Tessetür firması - tasarımcısı olarak bildiğimiz hatta kendileri de tesettürlü olan bayan terzilerin modellerini tanıtmak için kullandıkları "başörtüsüz" bayan modeller. Yani demek istediğim tesettür giysisi tanıtıyorsun ama kullandığın mankene kıyafete uygun bir "başörtüsü" takamıyorsun yahut takmıyorsun. 

Hal böyle olunca kıyafet de bana tesettür giysisiymiş gibi gelmiyor. Sanki bir tezatlık var gibi algılıyorum. 

Ya da verilmeye çalışılan mesaj şu da olabilir. "çizgimiz sadece tesettürlü bayanlara yönelik değil, tesettüre riayet ederek giyinmeyen kişiler de bizim kıyafetlerimizi alıp giyinebilir. Tesettüre riayet ederek giyinen kişiler de başlarına başörtüsü alarak bu kıyafetleri giyinebilir".

Son zamanlar da yaşadığımız giyim karmaşasına bu da bir örnek aslında. Kimin ne giydiği belli değil. bellir bir duruşu ya da kendine yakışanı giymek yerine ortalıkta ne varsa alıp onu giyinen kişilerle dolu. 

'TARZ' olmak, 'Farklı' giyinmek diye iki kavram hayatımız da iyice yer edindi. Modacılar bangır bangır kendinize yakışanı giyinin, bir tarzınız stiliniz olsun diye konuşurken diğer tarafta masum türk gençleri kendilerine ait bir çizgileri olacak, etrafta 'tarzı var' desinler diye ordan burdan bulduğu parçaları birleştirmeye çalışarak kendine ait bir stil ortaya çıkarmaya çalışıyor. Sonucun da ise heryer de saçma sapan kıyafetlerle dolaşan insanlar görüyoruz. 

Çoğu kişiye bu ne giymiş böyle ya diye bakıyorum. Üzülerek söylüyorum ki bunu da en çok tesettürlü gençlerimiz yapıyor.  İki arada bir derede kalmış gibi giyinip tuhaf bakışlara maruz kalıyorlar. 

Giyim konusunu aslında daha da açarak konuşmak istiyorum. Sizlerin de bu konuda fikirlerini merak ediyorum.


4 yorum:

 1. Kesinlikle katılıyorum sana, göbeği en ufak harekette açılan bir türbanlı kız görmüştüm yazın. Yuh artık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. böyle kişileri gördükçe üzülüyorum. Allah yardım etsin

   Sil
 2. Örtülü olmayan birisinini tesettüre uygun elbise giymesi bana abes gelmiyor hatta yakıştırıyorum da. Gelelim sizin söylemek istediğiniz kesime; absürt giyinen, tesettürlü olduğunu iddia eden kişilere. Yorum yapmaya da korkuyorum aslında. Kınadığın şeyi yapmadan ölmezmiş ya insan bende koca totomla tayt giyip üstüne başımı bağlar mıyım? Allahım olmasın, sen şaşırtma bizleri. Ben kimseyi kınamadan kaçayım en iyisi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kınamak için yazmadım bende ama birileri uyarırsa dikkat edebilirler bu durum gerçekten üzüntü verici. Herkes o kadar aynı ki doğrunun ne olduğunu bilen yok ve yaptıklarını doğru sanıp savunabilirler.

   Sil