24 Ekim 2016 Pazartesi

Eleştirmek - Yermek

Eleştirmek ve Yermek bu iki kavramın birbirine karıştığını düşünüyorum.

İnsanlar eleştiri adı altında karşısında ki kişilere fütursuzca yerebiliyorlar ve yaptıklarının eleştiri olduğunu savunmaktan da geri kalmıyorlar. Dahası size "neden eleştiriyi kaldır mıyorsun ?" gibi sorularla da gelebiliyorlar.

Eleştiri, karşıda ki insana ileriye götürecek yapıda olmalıdır. Eleştiri yaparken de "üslup" önemli olandır. Eleştirdiğiniz insanı mutlaka tanıyorsunuzdur ve onun kalbini kırmayıp, incitmeden onu yermeden, üsluba dikkat ederek olumlu telkin ile eleştiri yapılması gerekir ki, eleştiri faydalı olsun.

Kendimizi dışardan göremeyebiliyoruz ya da dışardan nasıl göründüğümüzü fark edemiyoruz. Dışardan bakan bir çift göz bizim kendimizle ilgili fark edemediğimiz bir ayrıntıyı görebilir. Bunu karşı tarafa söyleme biçimidir esas olan.

Ben misal, eleştirilmeye aslında 'yerilmeye' tahammül edemem. Asla. Gereksiz bir eleştiriyle karşılaşırsam sert bir şekilde tepki vermekten de kaçınmam. Bu karşımda ki kişiye 'had' bildirmek değildir. Eleştiri yapan kişinin niyetinin iyi olmadığını sezdiğim zaman karşı atağa geçmekte tereddüt etmem. 

İnsanlar başkalarını yerecek cesareti ve güveni nerden buluyorlar gerçekten anlamıyorum. Ne hakla karşında ki kişiye söyleyecek laf bulabiliyorsun. 

Karşında ki kişiyi yerdiğini zaman nasıl keyif alıyorsun? 

Birine kendini kötü hissetirmek neden sana mutluluk veriyor ?

Herkese herşeyi söyleyemezsin.  

Ben bilgisine ve fikrine güvendiğim arkadaşlarımla konuşurum. onlar tarafından eksik olduğum noktaların gösterilmesini isterim. Bilirim ki, bu kişi bana birşey diyorsa bu benim iyiliğim içindir. 

Lakin bizim toplumumuz hatta kadınlarımız başkalarının kötü huylarından mutluluk duyan, bunu ulu orta konuşmaktan geri kalmayan, hatta o kişiye bunu yererek söylemekten keyif alan bireylerle dolu.

Yukar da 'üslup''dur önemli olan dedim ya. Azizim işte "Asalettir' esas olan.

Siz de çevreniz de gereksiz eleştirilere maruz kalıyor musunuz ?
Nasıl tepki veriyorsunuz ?


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder