10 Ekim 2016 Pazartesi

Com,Uzantısına Geçmenin Eksileri

Şurda bahsetmiş olduğum blogspottan, com uzantısına geçmeyi biraz daha genişletelim. 

Com uzantısına geçmeye karar verdiniz ama sizi nelerin beklediğini bilmiyorsanız, özellikle okur kitleniz ne olacak ?

Burda bir noktaya daha değinmek istiyorum, sizin ziyaretçileriniz nerden geliyor ? Çoğunluğu aramalarda google yönlendirmesi mi yoksa tanınan bir site olduğunuz için ziyaretçiler sizi blog adınızdan aratarak mı geliyor ? 

Eski blogcuysanız belli bir kitleniz vardır ve insanlar direk size bugün ne yazdı acaba diye gelirler. İşet bu kemik kitleniz ne olacak ? En önemli sorumuz bu zaten.

Alan adınızı aldınız ve com uzantısına geçtiniz, bloğunuz yanılmıyorsam 1 gün gibi bir süre zarfında com uzantısına entegre oluyor. Bu süre zarfında sizin siteniz kapanmıyor. Girişleriniz de bir değişiklik olmuyor. 

Sistem de entegre olduktan html çubuğun da "durriyekta.com" olarak değiştikten sonra evet maalesef beklediğiniz gibi girişleriniz sıfırlanıyor. Geçmişe dönelik girişleriniz ya da o gün ki mevcut girişleriniz sıfırlanmıyor burda bir yanlış anlama olmasın. "Com" olduktan sonra google artık sizi yeni bir site olarak görüyor. Ve girişleriniz düşüyor. 

Eğer sayfanızın Alexa değeri (google sitenize verdiği değer) varsa, alexa değeriniz de sıfırlanıyor. Google sizi tamamen yeni bir site gibi görüp ona göre davranıyor. 

Günlük ziyaretçi girişleriniz de gözle görülür bir azalmaya yaşayacaksınız. %50 gibi bir azalma dahi söz konusu olabilir. Bu riski göze almak biraz zor gelebilir.

Bir diğer merak edilen nokta da şu, blogspottan ,com'a geçseniz dahi, hala host hizmetini googledan aldığınız için blogspotun alt verisini kullanmaya devam edeceksiniz. 

Yani com'a dahi geçseniz yayınladığınız yazılar, blogspot menüsünde bulunan Kumanda Panelindne sayfanızı takip eden blogcular tarafından görünecek. Bloglardan gelen ziyaretçileriniz de bir azalma yaşamayacaksınız. Sadece google yönlendirmesi ile gelen ziyaretçileriniz de düşüş olacak. 

Bu yazıyı iş yerinde iki arada bir derede hazırladığım için kopukluklar mevcut ve daha fazla anlatmak istiyorum lakin vaktim yok.

Com uzantısına geçmenin faydalarını , sitenizin ne kadar sürede geri toparlanacağını ise yarın anlatmam gerekecek. 

Sormak istediğiniz sorular varsa lüften yorum olarak bırakın eğer atladığım bir detay varsa mutlaka anlatırım.
4 yorum:

 1. Harika, benim için çok faydalı bir paylaşım serisi bu.
  Emeğin için teşekkür ederim canım.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. faydalı olduysam ne güzel sevgiler canım

   Sil
 2. Blogger kontrol panelini kullanmaya devam mı peki?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet devam o konu da da bugün yazdım

   Sil