11 Ekim 2016 Salı

Com Uzantısına Geçmenin Faydaları

Com uzantısına geçmenin eksilerinden ve alacağınız risklerden dün bahsetmiştim. 
Biraz fayladarından bahsedeyim.

Sitenizi "com" olarak değiştirdiniz ve google sizi yeniden tanımaya başladı. Alexa değeriniz pagerank değeriniz sıfırlandı, girişleriniz de düşüş yaşadınız ama bunlardan korkmayın.

Com uzantısına geçseniz dahi, bloğunuzu şu an ki haliyle kullanmaya devam edeceksiniz. Blog kullanımın da hiçbir değişiklik olmayacak, kumanda paneliniz aynen kalacak, bloglar sizi görmeye devam edecek.  İzleyici kısmınız ve sizi takip edenlerde herhangi bir değişiklik olmayacak. 

Farklı bir kaynaktan host satın almış olsaydınız bütün bunlar gidecekti ama hala "blogspot" un hostunu kullanıyorsunuz bu yüzden siteniz - bloğunuz da hiçbir değişiklik olmayacak. Sadece alan adınız değiştiğinden kaynaklı google verilerinden silineceksiniz.

Yukar da dediğim gibi bu da gözünüz korkutmasın. Eğer düzenli blog yazıyorsanız google sizi çok yakında yeniden tanıyacaktır.

Com uzantısına geçtikten sonra google sizi daha çabuk tanıyor, yönlendirmeleri daha fazla oluyor. Sizi artık alt bir uzantı olarak değil bir site olarak görüyor ve daha çabuk değer veriyor.

Yalnız google da yeniden tanınmak için yapmanız gereken en önemli şey, Düzenli yazı girmek, hatta size bir tüyo daha vereyim, yazılarınızı hep aynı saatte yayınlamaya çalışın. 

Hergün düzenli ve aynı saatte yazı girerseniz google sizi ortalama 2-4 hafta arasında tanımaya başlıyor ve alexa değeri veriyor. (alexa değerinden daha sonra bahsedeceğim). 

Kaybetmiş olduğunuz kitlenizi daha çabuk sürede toparlıyorsunuz. Bu açıdan günlük şu kadar ziyaretçimin şu kadarı gitti diye endişelenmeyin, hepsini tekrar toparlıyorsunuz tabi düzenli yazı girerseniz. 

Com uzantıına geçmemenin şöyle bir de riski var, diyelim ben alan adımı almadan önce "durriyekta.com" uzantısını ben almadan önce farklı bir kişi bu uzantıyı alıp kullanabilir.

Yani ben "dürriyekta.blogspot.com" olarak yayın hayatıma devam ederken farklı bir site "durriyekta.com" olarak site açabilir. İlerde siz "com" uzantısına geçmek isteseniz dahi geçemezsiniz, sizin bloğunuzla ayın ismi taşıyan farklı bir site devam ettiği için. Eski  bloggersanız eğer böyle bir riski kesinlikle almayın. 

Yarın özel alan adı nasıl alınır, site ye nasıl entegre edilir ve özel alan adını hangi sitelerden nasıl alabilirsiniz, onlardan bahsedeceğim.

Merak ettiğiniz soruları buraya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Com uzantısına geçmenin eksileri için buraya

Blogspottan com uzantısına geçmek yazısı için buraya tıklayınız.


6 yorum:

 1. bu yazı serisini merakla takip ediyorum... sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. faydalı olmasına sevindim sevgiler

   Sil
 2. Really interesting post...thx for sharing! xx

  YanıtlaSil
 3. Nice
  xoxo
  https://direitoporlinhastortas-id.blogspot.pt/

  YanıtlaSil
 4. Bu konu birkaç kez aklımdan geçti, ama vazgeçmiştim.
  Blogger'dan çok çekmiş ve çekmekte olan biri için ''bir düşünmeli'' diyorum. Teşekkürler.

  Kaç yıldır devam etmekte olan yayın saati sorunundan sonra bir süredir devam eden takip/takipçi sorunum vardı.
  Okuma listemden sen dahil pek çok kişi kayboldu. Çok şükür bugün gadgetlerda İZLE yazdığını gördüm, kaybolanları yerine koyuyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bloggerın alt yapısı bazen çektiriyor maalesef.:(

   Sil