7 Ekim 2016 Cuma

Blogspot'tan Com. Uzantısına Geçmek

Eski blogcuların bildiği yeni blogcuların fazla fikirleri olmadığı bir konudan bahsetmek istiyorum. Hatta eski blogcuların dahi akılların da soru işareti olan bir konu. 

2011 yılından bu yana blog yazmama rağmen, com. uzantısına geçerken aklımda olan bir çok soru ve cevabını paylaşmak istiyorum, bu konuda ne kadar araştırsam da pek bir faydalı bilgi bulamadım açıkcası. Ancak forumlar dan okuduklarımdan yola çıkarak bazı fikirler oluşmuştu. 

Nedir Bu Com. ? Neden Alan Adına Geçilir ?

Genelde ilk blog açılınca, kendiniz için yazarsınız, blog yazmaya devam ettikçe yazılarınız da okur kitlenizi de düşünmek zorunda kalırsınız ve tabi bloğunuza girişlerin yükselmesini ve google sizi tanımasını da istersiniz. Net alemin de tanınmak sitenizin üst sıralarda yer almasını istersiniz ki bu çok  doğru bir şey, sonuçta özgün bir yazı giriyorsunuz ve emek harcıyorsunuz illa ki bulunmak istersiniz.  Burda devreye com uzantısı giriyor.

Bloğunuzu ilk açtığınız da,  html adresinde görünen isminiz şu şekildedir. "durriyekta.blogspot.com"
Bu demek oluyor ki alan adı hizmetinizi blogspottan bedava sağlıyorsunuz. Aynı zaman da google da sizi böyle tanıyor. Google amcanın size ulaşması biraz zaman alabiliyor. 

Bu nokta da "blogspot"un yetersizliğini hissedip, özel alan adına geçmek istersiniz. Yani artık html adresinde görünen isminizin 'durriyekta.com' olmasını istersiniz. 

Fakat öyle hemen "com" uzatnısına geçmeye cesaret edemezsiniz. Çünkü "blogspot" adı altında google sizin sitenizi tanımıştır ve com uzantısına geçince google ya sizin sitenizi tanımazsa ? Siteye girişler düşer mi ? Google beni ne kadar süre de yeniden tanır ? ve Com olmanın bana getirileri nelerdir ? 

En basit bu 3 soru aklınız da dolanır durur. Bloğunuz eskiyse com uzantısına geçmek içni ciddi cesarete ihtiyacınız vardır zira tekrar okur kitlenizi toplamak yani google amcanın tekrar ziyaretçileri sizin sitenize yönlendirmesi biraz zaman alacaktır. Bu da girişleriniz de birden düşüş anlamına geliyor mu ? 

Bu üzerinde anlatılması gereken bir konu olduğu için birkaç postta bu konuyu toparlayacağım.Bir sonraki postta yukarda bahsetmiş olduğum soruların cevabını vereceğim size.

6 yorum:

 1. Çok iyi olmuş bu paylaşım. Cevaplarını merakla bekliyorum.
  Senelerdir yapmayı düşündüğüm ama nasıl olur ne olur deyip bir türlü yapamadığım bir olay:)
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okuyan o halde herşeyi ayrıntılı anlatayım. Aklında farklı sorular da varsa bu konuyla ilgili onlara da yer vereyim

   Sil
  2. Çok teşekkürler canım.

   Sil
 2. Bu durumdan muzdaribim yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum ya ben de com.a geçmek istiyorum. Umarım yardımcı olursunuz :))

  YanıtlaSil
 3. Çok makbule geçer. Tüm riskleri ve pozitif yönlerini merak ediyorum. Değer mi değmez mi ,kararsızım çünkü. Bekliyorum, devam yazını

  YanıtlaSil
 4. arkadaşlar merak ettiğiniz sorular da varsa burdan yazın, hepsine cevap vermeye çalışayım. Pazartesi günü yayınlayacağım yazıyı.

  YanıtlaSil