1 Ekim 2016 Cumartesi

Ayat-i Hırz Nedir ? Ne işe Yarar ? Nasıl Okunmalıdır ?

Ayat-i Hırz (korunma ayetleri) daha önce duydunuz mu ya da karşınıza çıktı mı bilmiyorum. 
Korunma ayetlerinden oluşan, büyüye ve nazara iyi geldiği söylenen ayetler.

Takip ettiğim 2 site de de aynı bilgiler bulunuyor. O yüzden buraya kaynak belirterek alıntılama yapacağım.

Hırz, cin ve şeytan gibi varlıkların şerrinden korunmak, hastalık ve musibet gibi rahatsızlıklardan kurtulmak demektir. Bu maksatla okunan ayetlere de "Hırz Ayetleri" denilir.

Söz konusu ayetler cin ve şeytan şerrinden kurtulmak için ve sara hastalığına ve sihre, büyüye karşı korunmak için yedi gün okunur ve bu ayetleri kişi aynı zamanda üzerinde de taşıyabilir.


- Ancak bu gibi, duaların, özellikle ayetlerin -az bir kısmı hariç- kaynağı hadislerden ziyade, salih kimselerin tecrübeleridir. Nitekim Suyutî de bu konuda şunları söylemiştir:

“Müelliflerin ‘Kur’an’ın havassı’ olarak zikrettikleri hususların büyük bir kısmı salih kimselerin tecrübelerine dayanır.” (bk. İtkan, 2/434)

Bu konunun devamı için Ayat-i Hırz linke tıklayınız.

Ayati hırzın arapça ve türkçe okunusunu netten bulabilirsiniz. Üstünüz de veya eviniz de taşımak isterseniz diye yukarıya görsel ekliyorum. Normalde 12 sayfalık çıktı oluyor, ben taşımak isteyen olursa diye tek sayfalık görsel hazırladım.  Görselin son kısmında ki yazı cin mektubu. Onunla ilgili de yine yukarda belirttiğim kaynak da bilgi bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder