26 Ekim 2016 Çarşamba

Anne Dizisi

Dün akşam yayınlanan "ANNE" dizisini izlemeyen var mı acaba ?

Çocuk - kadın istismarını cesurca anlatıp gözler önüne seren dizi. İnsanlığın en büyük utançlarından birisi "çocuk istismarı". 

Japon "MAMA" dizisinden uyarlama bir dizi.

Başroller de Cansu Dere ve Beren Gökyıldız'ın oynuyor. Beren dün gece bütün türkiyeyi oyunculuğu ile kendine hayran bıraktı. Diziyi izlerken annem'le hep, bu rolü oynayan çocuğun psikolojisi ne haldedir. Nasıl böyle rol oynatıyorlar. Pedagog gözetimindemidir acaba diye sorarak izledik. 

Maalesef ülkemiz de ve dünya da bu şiddet ve istismara maruz kalan çocuk - kadın - yaşlı sayısı azımsanacak gibi değil. Alo 183 hattına ihbar da bulunabiliyorsunuz.

Aslında amacım diziden bahsetmekti lakin sabah sabah çocuk istismarının farklı bir biçimini daha gördüm.

Facebook'da en fazla 2 yaşında olan makyajlı, küpeli, saçları düğün topuzu gibi yapılmış bir çocuk fotoğrafı paylaşılmış ve altına da böyle güzel bir kızınız olsa adını ne koyardınız diye yazmışlar. 

İnsanlar altına da peygamber kızı fatıma, hatice, melek gibi isimler yazmışlar. 

Bunun da bir çocuk istismarı olduğunun farkında değiller mi ? 

Bu nasıl bir şey ? İnsanlar nasıl bu kadar cahil olabiliyor ? İnternet ortamın da ulu orta çocuğun istismar ediyorsun ve marifetmiş gibi bu çocuğa bir isim verilmesini istiyorsun.

Dünya Sağlık Örgütü çocuk istismarını şöyle tanımlar: "Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek uygulanan tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir."

4 yorum:

 1. Bir şeyler paylaşmanın cıvkı cıkınca durum yadırganmıyor. Eskiler çocukları güzel giydirmeyin nazar değer derlerdi. O devirde tek tehlike nazarmış demek. Şimdilerde çocuğu her şeyden sakınmak gerek , karşıdakinin düşüncesi nedir bilinmiyor.

  YanıtlaSil
 2. Diziyi henüz izlemedim ama iş arkadaşlarım çok methettiler , şimdi üzerine sizinde paylaşımınız olunca merak ettim doğrusu , bu kuple bakmalıyım sanırım ama içim dayanmıyor benim , çocuklarla ilgili hele ki günümüzde şuan yaşanan olaylarla beraber , ama benim izlememem ne yazık ki gerçeği değiştirmiyor, bolca dua etmek gerek çok kötü durumda olanları da var , Rabbim iyi insanlarla karşılaştırsın hepimizi ve çocuklarımızı kötülüklerden korusun.. Çocuklara dokunulmasın artık :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. amin rabbim bütün çocukları korusun

   Sil