11 Eylül 2016 Pazar

Tatil Planları Hazır mı ?

Bayram tatillerini aileleri ile beraber geçirmek yerine tatile çıkan kişileri önceden kınardık.
  
Büyüklere göre bayramlar da olmasa kimse kapılarını açmıyor, hep gözleri yollarda kalıyor. Reklamlar da hep bu konu üzerine işleniyordu. Camda evladının gelmesini bekleyen amca, kapının zilinin çalmasıyla kapıyı açmaya giden teyze ve kapı açıldığında içeriye koşan torunlar. Onlar için ne büyük mutluluk.. 

Bu durumu bir çok kez yaşadığımız için biliyorum, bizim çocukluğumuz da köyde yaşayan büyükbabam ve babanneme aynı bu şekilde giderdik. Gözleri yolda beklerlerdi.
Şimdi aynı durumu bizimkiler yaşıyor, bayram sabahları illa ki o torunlar koşarak gelecek onlara.  

Büyükler açısından kesinlikle haklı bir bekleyiş fakat olayı birde bizler açısından bakmak gerekiyor.

Çoğumuz özel sektörde çalışıyoruz ve tatillerimiz zaten sınırlı. Kendimden biliyorum yıllık izne ayrılmadan yıllarca çalıştım şimdi ise yılda ancak bir hafta izne ayrılabiliyorum. Benim gibi olan bir çok insan mevcut.  

İş hayatın da bir çok sorunla mücadele etmek durumundayız. Ve bu durum sinir sistemimizi bozabiliyor. Çoğumuz günümüzün hastalığı olan stresden şikayetçiyiz. Bütün sosyal medya da ve forumlar da stresden uzak kalmak için bir çok öneri karşımıza çıkıyor. 

Hepimiz huzurun peşindeyiz.

Ve böyle bayram tatilleri bizlerin nefes alması için birer fırsat niteliğinde.  
Sadece bizim için  değil, turizm sektörü içinde bayram tatilleri yerli turistlerden para kazanabilme zamanı. Bayram tatillerin de maalesef ki fiyatları 2 katına çıkartıyorlar ki bu da fırsatçılğın başka bir yönü.

Her bulduğumuz fırsatta, kafamızı dinleyebileceğimiz, stresden uzak yerlere gitmek istiyoruz. 2 -3 gün bile olsa bunlar bizim için birer nimet niteliğinde oluyor.  Bu yüzden bayram tatillerin de, bulunduğumuz ortamlardan uzaklaşmak için ideal zamanlar. 

Gönül ister ki bu durumlara gelmeyelim. Ama hayat acımasız dostlar, illa ki birşeyleri götürüyor bizden. 

Derler ki öldürmeyen acı insanı güçlendirir.

Bana göre ise öldürmeyen acı, stres, kırışıklık, hastalık, yaşlılık, mutsuzluğu da beraberinde getirir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder