19 Eylül 2016 Pazartesi

MATRİX

1999 yılında gösterime girip kelimenin tam anlamıyla ortalığı kasıp kavuran film. Hatta matrix felsefesi okullarda ders olarak daha gösterilmiş. Bu bilgiyi okuduğum da şaşırmıştım fakat filmi tekrar izlediğim de hak verdiğimi söylemeliyim.

Film gösterime ilk girdiği zamanlar da yaşım bir hayli gençti hatta küçüktüm dile kolay filmin üzerinden 17 yıl geçmiş. O zamanlar filmi şöylesine izlemiştim ve filmi anlamamıştım bile. Yani neo kırmızı hap yerine mavi hapı tercih etmiş olsaydı nolur du sorusuna hakim değildim. 

Hatta hep Morpheus 1999 senesine nasıl gitti, bir kez gittiyse neden bir daha gidemedi gibi sorular hep beynimdeydi. Geçen gece hadi şu filmi baştan bir izleyim dedim. Ve filmi hep yanlış anladığım fark ettim. 

Yapay zeka dünyayı ele geçirir, insanlar ve makinalar savaşında insanoğlu makinaların gücünü güneşten aldığını bildiği için havayı karartırlar, makinaların güç kaynağı olmayınca insanlardan yayılan elektrikle varlıklarını sürdürmeye devam ederler ve insanoğlunu kendileri için ürün haline dönüştürürler. 

İrsanlar tarla da uyurken insan zihnini Matrix adını verdikleri programın içine hapsederler. İnsanlar aslında rüyadadırlar fakat gerçek hayatta olduklarını düşünürler. İnsan beyni matrixi gerçeklik olarak algılar. 

Neo matrix programı içinde yaşayan insanlardan birisidir ve matrix içinde birşeylerin ters olduğunu düşünerek yıllarca matrix ve morpheusu araştırır. Morpheus ise matrixde doğan  insanlara tekrar dünyayı kazandıracak bir kurtarıcıya inanır ve matnix içinde bu kişiye araştırır. 

İşte Morpheus, Neo'nun bu kişi oludğuna inanır. Öncelikle matrix içinde neo'ya yardım eder ve meşhur hapları önerir. Mavi hap düş ülkesinde yaşamaya devam etmektir, Kırmızı hap ise gerçekliğe dönmesine yardımcı olacaktır.

Neo kırmızı hapı tercih etmesiyle makinaların hüküm sürdüğü insan tarlasında uyanır. Tarladan neo'yu yine morpheus ve ekibi kurtarır. Neo'nun gerçeklikte hikayesi başlar. 

Neo gerçekten seçilmiş kişimidir ? 2 ve 3 de hatırlamıyorum onlarıda yeniden izleyeceğim ve yazmaya devam edeceğim. 

Filmi tam hatırlayamayanlar için birkez daha izlemenizi tavsiye ederim. Umarım 2 ve 3 de de film bu şekilde devam eder, Film içerdiği felsefeden çıkıp tamamen aksiyon kırdılı dövüşlü filmlere dönüşmez umarım.

İyi Seyirler.

2 yorum:

 1. 17 yıl mı olmuş!! :SSS Evet en çok buna takıldım.
  17 yıl önce ben bebek falan değilmişim yani, çocuk bile değilmişim :S

  Matrix'i kaç defa izlediysem her seferinde "oğlum maviyi, yat uyu" dedim ama doymadı delinmelere :)

  2 ve 3 hoşuma gitmemişti.
  hatta 3. bana cüneyt arkın filmlerini hatırlatmıştı.
  1 de bıraksalardı keşke.
  Ama 3 de beni çok etkileyen bir kısım vardı, onu 3ü yazdığında paylaşayım, oyunbozanlığın lüzumu yok..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 17 yıl çok fazla değil mi ? dün gibi sanki yani biz yaşlanmasaydık keanu hep 35 olsaydı oda yaşlanmasaydı :D

   Sil