24 Eylül 2016 Cumartesi

Matrix Reloaded - Matrix revolutios

Matrix serisini peş peşe izledim maalesef 2 ve 3 filmler de bol bol aksiyon olduğu için tek postta ancak toparlarım. Yani anlatacak ne var ki ? Trinity robot gibi dövüşmesi olabilir mi ?

Cidden o neydi öyle, dövüş  sanatları içlerinde felsefe barındırır ve estetikleri vardır. Misal bunu Kahin'in korumasının dövüş sahnelerinde ya da morpheus'un sahnelerinde görebilirsiniz. Ama trinity bana anımsattığı tek şey robot gibi dövüşmesi. Keskin hareketler yani. 

Serinin İMDB değerinin git gide düşmesinde varmış bir hikmet.

İlk film ne kadar muhteşem di. 2 ve 3 de aklımda neler kaldı ki ? Keanu Reeves'in 35 yaşındaki halinin dışında. 

Reloaded 'de neo seçilmiş kişi olduğuna inanıyor.  İlk filmde öldürdüğü ajan smith daha da güçlenerek ve özgürleşerek tekrar karşılarına çıkıyor. Trinity ölümle yüzleşiyor hatta ölüyor ama neo matrix içinde onu tekrar hayata döndürüyor. Neo, Matrix yaratan mimarla tanışıyor. Etkileyici sahnelerden birisi mimarla konuşma anı. Yani aksiyon dışında izlenecek sahnelerden birisi. Neo aynı zaman da Matrix'in babasının mimar olduğu gibi annesinin de kahin olduğunu öğreniyor. Ve asıl bomba neo ile kahinin konuşmasında çıkıyor. Aslında mimar herşeyin bir denklem üzerine olması gerektiğini savunup ona göre düzen oluştururken, kahin ise tamamen kadersel anlamda herkesin bir seçimi olması gerekitğine inanır ve makinalar ile insanlar arasında olan savaştan sıkılmıştır. Neo ve Smithe aynı programlar yüklenmiştir, birisi pozitif diğeri negatif uçtur. ve bu savaşı hangisi kazanırsa sonucu da o belirleyecektir. Kahin bu nokta da Neo'ya yol gösterici oluyor.

Ve başka bir bilgi ise neo seçilmiş kişilerin 7, sidir. Daha önce de seçilmiş kişiler olmuştur ve her seferinde aynı son ya da aynı denklem üzerine gelişmiştir olaylar. 

3, seri de ise ;
Matrix felsefesini yalamış yutmuş olayı tamamen çözmüş kendini son insan kalesi zion'u kurtarmak için ölümüne adamış neo görüyoruz. 3, film de bol bol dövüş sahnesi var nerdeyse başka birşey yok. Makinalar zion şehrine girmiştir ve insanlar makinalara karşı direniş göstermektedirler. 

Neo ve Trinity makinalar şehrinin merkezine doğru yola çıkarlar. Tam makinalar şehrine varmışken geminin ani fren yapması üzerine trinity'in vücuduna demir çubuklar girer ve trinity hayata gözlerini yumar. Neo artık tek başına makinalar şehrine konuşmak için girer. Makinlarla bir anlaşma yapar.
Anlaşmaya göre neo giderek güçlenen ajan simithi yok edecekdir. Smithin güçlenmesi hem insanlık için hem makinalar için tehdit oluşturmaktadır. 

Matrix de son dövüş başlar. Neo, smith ile aynı olduklarını bildiğinden beri smithi yok edecek yolu da bilmektedir. Neo, Smithde bulunan virüsü kendine bulaştırarak hem kendinin hem de smithi ölmesine neden olur. İnsanlık ve makinalar arasında barış sağlanır.

En son kahin park da rahatça sigarasını içerken, mimar onu ziyaret gelir.  


2 yorum:

  1. ahhh, hayata olan tüm inancımın bittiği andı işte o "senden önce 7 tane daha vardı" kısmı :))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. insann diğer bir insandan özel ve ayrıcalıklı kılan hiçbirşey yok, hiçbir zaman tek kişi sadece sen değilsin.

      Sil