9 Eylül 2016 Cuma

Kış Saati Uygulaması Kalktı

Daha iki gün önce annem'le balkon sohbetlerimizden birinde bu konu geçti. 

Annem saatlerin değişmesini bir türlü anlamadığını ve gereksiz bulduğundan bahsetti.Gün ışığından daha fazla faydalanmak için böyle bir uygulama yapıyorlar ama kışın  16,30 deyince hava kararıyor ve erkenden evlere  dönmek zorunda kalıyoruz. Hava erken karardığı için saat çok geçmiş gibi algılanıyor ve hemen eve gitme telaşımız başlıyor. 

Yaz saati uygulamasının amacı, gün ışıığından sabahları daha az, öğleden sonra daha çok faydalanmaktır. Kış saati ise bunun tam tersi oluyor, bu sebeple ilkbahar ve sonbahar ayların da saatler üzerinde oynama oluyor.

Saat uygulamasının bir diğer amacısı ise enerjiden tasarruf etmek ve enerjiyi daha verimli şekilde kullanmak. Gerçi artık 1700 - 1800 ler de yaşamıyoruz gelişen teknolojiyle beraber enerji kullanımımız da değişti.

Ve saatler değiştikçe hepimizi bir telaş alıyor en çok da uyku kısmından yakınıyoruz ve beynimiz bir türlü yeni saati hemen benimseyemiyor, alışana kadar sürekli eski saat yeni saat kıyaslaması yapıyorduk.

Daha önceki yıllar da da saat uygulaması kalkacak diye gündeme gelmişti ama net karar verilememişti. 7 Eylül tarihinde bu karar alındı ve resmi gazete de yayımlandı. Artık saatlerde oynama yok ve sürekli yaz saatini kullanacağız. 

Yani artık hava erkenden kararmayacak. Öğleden sonraları gün ışğından fazla faydalanmaya devam edeceğiz. 

Bu aynı zaman da ezan vakitleride sabit kalacak demek. 

Bu uygulamanın getirilerini hep beraber yaşayarak öğreneceğiz, umarım hayırlı bir karar olmuştur.

10 yorum:

 1. Ben de merak ediyorum nasıl olacağını. Umarım uyandığımızda kör karanlık olmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kendi adıma kör karanlıkta yola çıkacağım kesin :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. müge seni görmek ne güzel hoşgeldin

   Sil
 3. Sanki bu olması gereken birşey gibi... sabitlenmesi umarım sıkıntı olmaz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sabah erken saatlerde işe giden bizler için yola karanlıkta çıkmak can sıkıcı olacak ama havanın erken kararmaması iyi olur

   Sil
 4. Yaşayıp göreceğiz hayırlısı olsun.

  YanıtlaSil
 5. bence korkunç bir karar olmuş. sabit olacaksa bari kış saati sabit olsaydı. kışın 8.30da mesai başladığında güneş daha yeni doğuruyor olacak. bu da demek ki o karda buzda karanlıkta düşeceğiz yollara. düşüp bir yerimizi kırsak karanlıkta yardım eden de olmayacak :(
  ezan saatleri yine değişecek, çünkü gün uzunluğu değiştikçe güneşin doğuş batışı da değişecek.
  bu uygulama sadece suudi arabistan bağlantısı olanların işine yaracak. amaç zaten orasıyla saat farkı olmaması. referansımız neden orası, işte onu anlamak zor!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sabahları çok zor olacak, bakalım belki tekrar kaldırırlar. karda yağmurda çok zorlancaz :(

   Sil