16 Eylül 2016 Cuma

Karadeniz Ereğli

Karadeniz Ereğli'ye gittiniz mi hiç ? Gitmediyseniz  Karadeniz'in bu ilçesini mutlaka görmelisiniz.

Bir kere ereğli de trafik lambası yok, ve insanlar korna'ya basmıyor. Arada tek tük korna sesi duyabilirsiniz, bu korna'ya basan araçlarda hangi şehirden gelenler tahmin edersiniz. İstanbul...

Peki trafik lambasının olmadığı bir ilçe de karşıdan karşıya nasıl geçeceğiz ? 

Siz yolun diğer tarafına geçmek istediğiniz zaman araçlar direk duruyor. İnanabiliyor musunuz ? Tek kişi olsanız daha araç durup size yol veriyor. 

E biz alışık olmadığımız için önce araçlar geçsin diye bekliyoruz. Araç içindekiler bize işaret ediyor lütfen siz geçin diye, Biz şok. Sanki Türkiye de değiliz.

Duran aracın arkasında trafik oluyor bazen ve yine de kimse kornaya basıp 'Hadi kardeşim yürüsene ne yol veriyorsun" diye el kol hareketi yapan, yandan geçerken araca ters ters bakan, ehliyetini pazardan mı aldın diyen kimse yok. Gerçekten kimse yok.

Ereğli'ye öyle hayran kaldık ki, her yerde ereğli'den bahsediyoruz. 

Belediyecilikse işte belediyecilik bu'dur. 

Sahil kenarı çay bahçeleri ile çevrili, belediyenin de ayrıca çay bahçesi var. Sokaklar ter temiz, yerlerde çöp yok. Akşam ritüeli çay bahçesine inip, çay ,çekirdek ve okey oynamak. Herkes çekirdek çitliyor ama sokaklar tertemiz. Çünkü insanlar çekirdek kabuğunu sokağa atmıyor. Çekirdeğinizi çitlemeniz için kafelerden hemen yemişlik geliyor.

Akşamları balık ekmek satanlar, midye dolma, mısır, dondurma, el eşyası satanlar, sahil boyu. Tamam her turistlik ilçede böyle ama burada turist yok. Kendi halkı, homojen yapısını koruyor. Zaten turist gitmezmiş oraya, neden gitmiyorlar hayret doğrusu ? 

Ve insanı inanılmaz yardım sever. Görgülü hitap etmesini bilen kişiler. Ereğli halkına selam olsun hep böyle olun. İnanın buraya gittiğiniz zaman türkiye de böyle bir yer var mı diye düşünmenize neden oluyor. 

Fiyatlar ise Ankara ile aynı. Otobüs fiyatları bile aynı. Ucuz bir ilçe değil, demir çelik fabrikaları ile çevrili olduğu için ve halkının çoğu fabrikalarda çalıştığı için gelir seviyesinin yüksek olduğunu duyduk. Ne kadar doğrudur bilinmez. ama Ankara dışında bir yerde yaşamak zorunda olsaydım Ereğli de yaşamak isterdim. 

Sessiz, sakin huzur dolu bir şehir. 

2 yorum:

  1. Şaşırdım gerçekten ve merak ettim. öyle genellemisiz ki ülkemizi ve milletimizi, böyle şeyler duyunca şaşırıyoruz...

    YanıtlaSil
  2. Ben de Ereğli de birkaç saatliğine, aktarmalı olarak bir yere giderken, otobüs saatini beklemek için bulunmuştum. Şehri çok tanıma imkanım olmadı sadece burada yunus balıklarının olduğunu duyduğum için ayrı bir empatim olmuştu. Anlattıklarına çok şaşırdım canım. Siz ne için bulundunuz? Gezmeye mi gitmiştiniz ? Otelde mi kaldınız ? meltem

    YanıtlaSil