29 Eylül 2016 Perşembe

Giysilerinizi Nasıl Daha Temiz Kullanırsınız ?

Giysi ve ayakkabılarınız nasıl kullanırsınız ? 
Mesela giyeceklerinizi uzun süre kullanır mısınız ? 
3 - 5 sene mesala. Ya da çabuk mu eskitirsiniz?

Kendimden bahsedecek olursam ayakkabı canavarı olduğumu söyleyebilirim. Ayakkabı almaya çok düşkünüm ama çabuk da eskitiyorum. Resmen ayakkabıları yiyorum. Çok özensiz ve dikkatsiz kullanıyorum. Adım atmamda da sıkıntı yok, yani ayakkabıyı içine doğru basmam. Benim için pahalı ya da ucuz ayrımı yok hepsinin sonu aynı oluyor.

Bir ayakkabıyı ilk kez giydiğim de bile mutlaka bir yerine birşey yapıyorum. O kadar çabuk eskitiyorum ki.  Bu kez temiz giyincem diye dikkat ediyorum ya, o zaman daha çok hasar meydana geliyor Ama birşeyi fark ettim otururken ayakkabılarımı masama sürtüyorum. Ayakkabıların kenarları sürtünmeyle çabuk aşınıyor.  Çocukların top ayakkabısına dönüyorlar hemen.

 Kimi insanlar giysi ve ayakkabılarını o kadar güzel temiz kullanıyorlar ki kendimden şüphe ediyorum acaba ben giymeyi bilmiyormuyum ? 

Giysi konusun da daha iyi olduğumu söyleyebilirim. Ama onlar da yıkanmaktan eskiyor.  Sigara da kullanmıyorum halbu ki sigara siniyor da sık sık yıkıyorum desem ama  bir kez giydiğiniz birşeyi dolaba asamıyorsunuz, kirliye atamıyorsunuz e napim ben bunları. Haydi makina da kısa devirde bir yıkansın diye atıyorum 30 dk lık programa bir tur döndürüyorum. Bu kez de bir süre sonra sık yıkanmaktan ağzı yüzü sünüyor, tüylenme meydana geliyor.

Yıkanmaktan eskimezse bile bir yerine mutlaka bişi yaparım. En basiti bir yere takılır mutlaka. ordan ip atar yırtılır bişi olur.  Hiçbirşey olmadı desem üstüm de tüyleniyor. Bazen üst üste giyiniyorum ya altta kalan giysi mutlaka tüyleniyor, tüylenmeyecek bir kumaş olsa bile tüyleniyor.

Annem artık nasıl giysi kullandığıma dair yorum yapamıyor. Sadece hayret birşeysin deyip geçiyor. 

Bilen biri varsa söylesin, kıyafetler ve özellikle ayakkabılar nasıl temiz kullanılır ??8 yorum:

 1. Benim eşim de çok önem verir ayakkabılarına, özel boyalar fırçalar alır, ıslak mendil sürmez mesela, makinede ayakkabı yıkamak da çok zarar veriyor ayakkabılara..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. makina da yıkanabilecek ayakkabım hiç yok. Zaten makina da ayakkabı yıkamak mantıklı gelmiyor

   Sil
 2. :) tamda küçük ablamın uzmanlık alanı, büyük ablamda tam sizin bahsettiğiniz modda. Birkere büyük ablam benim botları kullandı, ilk saatte fermuar elinde kaldı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) eşyaları temiz kullanmak maharet

   Sil
 3. bu konuda kendimi övebilirim :) günlük ve diğerleri olarak kıyafetlerimi ayırıyorum,yani günlüklerim belirlidir gezme,bayram ve seyranlarınki de ayrıdır. ayakkabı ise bir ayakkabıyı 4 5 yıl giyebiliyorum ben çok ayakkabı alıyorum değişik değişik giyiyorum. ayakkabı hastalığı tedavi edilmeli resmen sırf bendede olsun diyerek alıyorsun halbuki aldıktan sonra aylarca giymiyorsun bile :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. günlük ve gezmelik diye ayırmak mantıklıymış. Ayakkabı konusu kesinlikle tedavi edilmeli, kış mevsimin de idare ediliyor ama yazın her kıyafete uygun babet - ayakkabı almak durumunda kalıyoruz.

   Sil
 4. kazakları elde, şampuanla yıkamayı öneririm. bir arkadaşım söylemişti, saçlar gibi yumuşacık oluyor kazaklar da..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hım denemek lazım, yünlü kazaklarımı öyle yapayım,

   Sil