7 Eylül 2016 Çarşamba

Gereksiz Detaylar da Boğulmamak

Laf uzatmayı sevmem, hele ki detayları ne okumayı, ne yazmayı ne de dinlemeyi severim.

Öyle ki annem bazen bir şey anlatacak, olayın bir kaç saat öncesinde ne yaptığına kadar detaylı şekilde anlatmaya başlayınca sıkılıyorum, detay geç ana fikre gel. 

Konuşmayı da pek sevmem mesela, detaylı şekilde zaten pek birşey anlatamam. Söylemek istediğimi, net bir şekilde söylerim, lafı uzatmayı kısaltmayı pek bilmem. Postlarımı da bu şekilde hazırlıyorum.

Ürün tanıtımım olsun diğer bahsetmek istediğim konular olsun, içerisinde gereksiz uzun cümleler barındırmadan kıssadan hisse yaparak anlatmaya çalışıyorum. 

Çok uzun yazıları okumaktan sıkıldığım için, kendim de kısa yazmaya çalışıyorum. Anlatmak istediğimi anlatıp bitiriyorum. 

O kadar uzun ve boş şeyler yazanlar var ki, inanın çok sıkıcı. 

Herkesin birşeyi anlatma stili var. Ben detay sevmediğim için kısadan geçiyorum. Başkası detay okumayı sever, merak eder , hem detaylı şekilde yazar hem de sıkılmadan okuyabilir.  Nasıl sıkılmadan yazıp okuduklarını merak ediyorum. 

Aldatıcı yazı başlıkları gibi aldatıcı konular da oluyor. Merak ettiğiniz bir konu hakkında araştırma yapıyorsunuz, hımm mesela ne olabilir ? En basiti diyelim ki kış çayı nasıl yapılır ? olsun.

Yazının içeriğine bir giriyorsunuz. yarım sayfası kış çayı nasıl yapılır, hangi mevsimde yapılmaya başlanır, nelerle yapılır gibi konuya geçene kadar sorularla devam edip, sonrasın da da yine konuya gelene kadar bayağı bir boş yazı okumak zorunda kalıyorsunuz.

Hemen çıkarım öyle yazılardan. Bana göre tarifi ve nasıl yapılması gerekitğini ver geç. İnanın merak ettiğiniz ana konuyu birkaç satıra sıkıştırmışlardır. Konu içeriği dolu olmayınca boş yazılarla konuyu ilgi çekici hale getirmeye çalışıyorlar. 

Yani gereksiz detaylarla okuru boğmamak lazım azizim.


1 yorum:

  1. Heheheh bazen abartı detaylara boğarım bazende tarif bile vermem:))
    Bazıları çok abartı yapıyor :)

    YanıtlaSil