23 Eylül 2016 Cuma

Endoskopiden Korkmalımıyız ?

Ben çok korktuğum için yıllarca mide ağrısı çektim. Endoskopi yapılcağını bildiğim içinse hiç doktora gitmedim. Basit ilaçlarla idare etmeye çalıştım hep. Hepimizin bildiği çiğneme tabletleriyle işi yürüttüm diyebilirim. 

Ta ki artık mide ağrılarım dayanılmaz nokta ya varınca doktora gitmek şart oldu.Neyse ki artık devir değişmiş ve endoskopi genel anestezi ile yapılabiliyormuş. 

Bunu öğrenince nasıl mutlu oldum anlatamam. Devlet hastaneleri endoskopi için çok süre atar dediler, bekleyemicem için özel hastaneleri araştırmaya başladım. 

Ankarada bulunan bütün hastaneleri aradım diyebilirim. Genel anestezi ile endoskopi yaptırmak istiyorsanız fahiş fiyatlar veriyorlar. Yanılmıyorsam Medicanaydı 580 tl sadece endoskopi fiyatı verdi + muayene ücreti.  Bana göre ciddi para.

Benim bütçeme en uygun hastane magnetti ki iyi ki orayı tercih etmişim doktoru da çok iyi. Yaptırmak isteyenler varsa fiyat konusun da da daha sonra bilgi verebilirim.Şimdi reklam yapıyor gibi olmasın. 

Muayeneye gittiğimin ertesi günü rica minnet endoskopiyi de yaptırdıım. Endoskopi de öncelikle elinizden damar yolu açılıyor. Ve damar yolu çok acıyormuş canım birtek o zaman yandı.Sonra sizi endoskopi odasına alıyorlar heycandan etrafa bakmamışım hiç zaten hemen yatırdılar. Ağzınıza emzik gibi birşey takıyorlar siz uyuduktan sonra ordan hortumu salıyorlar. Burnunuza da hortum takıyorlar ve damardan anesteziyi veriyorlar. Filmlerde ki gibi görüntü birkaç saniye içinde bulanıklaşıyor ve rüya ya dalıyorsunuz. 5-10 dk lık bir işlem ardından uyandırıyorlar sizi, uyanırken doktorlara neden beni uyandırdınız rüya görüyordum dediğimi hatırlıyorum. Doktor da dışarda uyumaya devam et dedi. Endoskopiye hazırlanma süreniz ve tamamlanması kendinize gelmeniz felan 30 dk lık bir zaman alıyor. Hiçbirşeyin farkında olmadan olup bitiyor herşey. Anesteziden de korkmaya gerek yokmuş, Korkmayın yani hemen gidip yaptırın.

Sonuçlarıma gelirsek her 3 insandan 1 görülen kronik gastrit ve midemde mikrop varmış.10 günlük antibiyotik tedavisi sonrası şimdi farklı ilaçlarla tedaviye devam ediyoruz. 

Dün çok şiddetli mide ağrısı şikayeti ile acil doktoruma gittim. Tahlilleri yeniden yaptırdım ve yeni ilaçlar yazdı. Mide rahatsızlığı olanlar için söyleyim özellikle bahar mevsimleri mide rahatsızlığını tetikleyen, azdıran zamanlarmış. Benim ağrımı tetikleyinin domates olduğunu duyunca çok şaşırdım. Yediğim birkaç tane hormonsuz bahçe domatesi beni resmen tepe taklak yaptı. 

Midemiz için aman dikkat arkadaşlar, domatesden uzak durun. 4 yorum:

 1. Geçmiş olsun kardeşim :)

  YanıtlaSil
 2. Konuyu sonuna kadar okuyup görselleri inceledim. Çok ağıcı ve açıklayıcı bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. umarım böyle bir rahatsızlığınız yoktur.

   Sil