9 Ağustos 2016 Salı

Yanlış Meslek Seçimi

Birçok kez bu durumdan şikayet ettiğimi okumuşsunuzdur. Evet Mesleğimi ya da yaptığım işi ya da çalıştığım yeri pek sevmiyorum.  Çoğu zaman başka ne iş yapabilirim, kariyer planlaması için çok mu geç acaba, başka bir mesleğe geçiş yapabilirmiyim diye düşünürüm. 

Hatta bu konuda araştırmalarım bile olmuştur. Ama kendime uygun çalışabileceğim stressiz bir iş henüz bulamadım. Sanırım öyle bir iş yok. Her mesleğin kendince zorlukları olduğunu artık kabul ediyorum. Bunun yanı sıra mesleğinize olan sevginizin iş yeriyle doğru orantıl olarak arttığını veya eksildiğini düşünüyorum. 

Sevmediğim bir mesleği yapıyor olabilirim, evet bu meslekten ekmek yiyorum, nankörlük yapmak istemem asla bu yüzden de birşeyi yapıyorsan en iyiye oynamalısın. Yaptığın işte iyi yerlere gelmelisin, mesleki anlamda donanımlı olmalısın. 

Okul hayatım olmadı mesleğin içinde piştim ve gördüm ki bu işi yapmak istiyorsan yükselmek zorundasın. Yoksa olduğun yerde sayarsın kimse gel sana şunu öğreteyim demiyor bunca yıllık iş hayatım da en büyük tecrübelerimden birisidir bu. Bilgi istiyorsan peşinde koşmalısın.

7-8 ay önce, mesleğimle ilgili çok önemli bir sınavı ilk girişte kazandım. Aslında bunu da ayrı bir post olarak yazmalıyım ki çevremden bu konuda çok soru alıyorum, ne yapalım nasıl çalışalım gibi. 
Sevmediğin bir meslekte yükselme gayen ne yekta diye sorarsanız dediğim gibi bu artık benim işim ve bundan ekmek yiyorum ve bilgi her meslekte sürekli yenileniyor olduğunuz yerde sayamazsınız iş hayatın da yer edinmek istiyorsanız bilginizi güncel tutmak zorundasınız.

8 yorum:

 1. Yekta haberler güzel de acıkta sevmeye çalışsan sanki daha iyi olur senin için. Sevmeden çok zor be kardeşim..

  YanıtlaSil
 2. sınavı 1. girişte kazanmanı yürekten tebrik edenlerdenim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım biliyorum teşekkür ederimmm

   Sil
 3. günden güne ne kadar çok ortak yönümüz çıkıyor.
  yıllardır ne işim var benim benim burdaa dediğim halde, başka ne yapabilirim sorusuna cevap bulamadığım için devam ettiğim bir işim var.
  işin garibi bazen kendimi işimi aslında severken ama sevdiğimi kabul etmek istemezken buluyorum.
  terk edemediğimize göre henüz bu işin/iş yerinin bana verecekleri bitmedi demek ki diye düşünüyorum bazen.
  işimi ve işyerimi huzurlu hale getirmeyi başarana kadar da hiç bir yere gidemicem sanırım.
  anladığım kadarıyla dünyada sistem böyle işliyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bingo kesinlikle katılıyorum, gidemiyorsan huzurlu hale getir ya da kendin için çekilmez kılmaya devam et, ya da kurtulmak için yüksel.

   Sil
  2. Ben de okuduğum okulun dışında bir mesleğe sahibim. Medya iletişim sanatları. Zaten okumak için bir yere girip çalışmam gerekiyordu. Nihayetinde bir gazetede ressam olarak işe başladım. Sonrası o benim işim oldu. Elbette bitirdiğim fakülte de beni banevi olarak besledi. Sonuçta ne yapharsak ve neyden ekmek yiyorsak yiyelim sonucunda insanlığa hizmet etmenin hazzına varıyoruz. Mesleğimizi sevelim.

   Sil
  3. tabi bir yerde sevmeden yapılmıyor ve durumu işkenceye çevirmenin anlamı yok

   Sil