31 Ağustos 2016 Çarşamba

TLC Temizlik Bağımlıları

TLC kanalının programlarını severek takip ediyorum. Hatta en sevdiğim kanal TLC sanırım.

Bahsetmek istediğim program ise Temizlik Bağımlıları - Obsessive Compulsive Cleaners , ara sıra TRT Belgesel kanalında da bu programa rastlardım. TRT Belgesel kanalın da hangi günler yayınlandığını maalesef bilemiyorum, TLC kanalın da ise genelde sabahları rastlıyorum. 

Bizim ülkemiz de bu hastalık ne kadar yaygın bilemiyorum, yine de Britanya da yaşayan insanlar kadar uç sınırlarda olan kişilerin fazla olduğunu sanmam.

Obsessive hastaları, günde 19 saat ve her gün temizlik yapan insanlar. Hastalıklarını yaşadıkları bazı olaylar tetikliyor ve her gün düzenli şekilde temizlik yapmazlarsa mikroplar tarafından hastalığa yakalanıp öleceklerini düşünen kişiler var aralarında.

Bu insanlara yardım edebilmek adına, İngiltere'nin en pis insanları ve en temiz insanları bir araya geliyor. Temizlik hastalığı olan kişiler, pis kişilerin evlerine giderek 4 gün boyunca onların evini temizliyor. 

Ama pis evler öyle böyle değil, Bildiğiniz hepsi çöp ev kıvamına gelmiş. 4 gün gibi bir sürede o evleri nasıl temizliyorlar anlayamıyorum. Gerçi evin belli kısımlarını temizliyorlar. Salon , Yatak otası ,Mutfak ve Banyo gibi. 

Bana göre 2 haftadan aşağı temizlenmeyecek evleri 4 gün de nasıl o hale getiriyorlar anlayamıyorum. Sanırım arka planda başka ekip de olabilir. 

Dünyayı temiz insanlar kirletiyor diye bir haber vardı, bunun doğruluğuna inanıyorum çünkü yukarda bahsettiğim insanlar günde en az 12 saat boyunca temizlik yapıp olabildiğince çok çamaşır suyu ve diğer kimsayalları tüketiyorlar.

Sürekli temizlik yapmaktan nasıl bıkmıyorlar acaba, bir kere yorgunluktan ölürsün yani nasıl bir hastalık bu. Onları izleyince bana da temizlik aşkı geliyor, kalkıyorum heryeri kaldırıp bütün odaları bir elden geçiriyorum, böyle de teşvik ediyor.

Temizlik hastalığı, düzen hastalığı, simetri hastalığı yazık yani hasta insanlar. 
Birde bunların bir cihazı var, hijyen ölçüyor normalde 500 çıkarsa bu demek oluyor ki orda yemek yenilebilir, bu hasta insanların evinde ölçüm yapıyorlar ve "0" çıkıyor. WC lerinde dahi "0" çıkıyor. Yani heryerleri bal dök yala biçimde temiz.

Denk gelmeyenler için net üzerinden TLC temizliğik bağımlıları yazarak bölümlerine bakabilirsiniz.

8 yorum:

 1. Hiç izlememiştim bende bakayım şu kanala, ayda bir bize gelseler iyi olur:))

  YanıtlaSil
 2. Hastalık diyelim. Yoksa gerçekten temiz olan bir insan kimyasallarla o derece çevreye zarar vermez.
  Bir tane tombul kız var gözünde bir orduya yetecek kadar boya var. Görünce herşeyden rahatsız oluyorsan bu boyalardan da olmalısin diyesim geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o kız makyajına 4 saat harcıyormuş ve diyor ki yüzümde abartılı olmasını seviyorum. Maske gibi duruyor ve beni iyi hissettiriyor. Hastalık işte yani açıklaması yok.

   Sil
 3. Bir bölümüne denk gelmiştim. Çok güzel bir çalışma bence iki taraf içinde..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bölüm sonun da kişiler hakkında bilgi veriliyor ve bu durum kimisinin hastalığını daha çok tetikliyor.

   Sil
 4. bayılıyorum ben bu adamlara :) çok severek izliyorum .

  YanıtlaSil