10 Ağustos 2016 Çarşamba

SMMM Sınavı Nedir ? Kimler Başvurabilir ?SMMM belgesi nedir ? nasıl alınır ? kimler başvurabilir ?

Dün bahsetmiştim yazımda iş hayatında kendinize yer arıyorsanız içinde bulunduğunuz meslekte yükselmek ve kendinizi sürekli geliştirmek durumundasınız. Bilgi ve teknoloji çağında hertürlü bilgi sürekli değişip gelişirken eski bilgilerinizle devam edemezsiniz. 

Sürekli mesleğimden şikayet ettiğimi okuyorsunuz ama düşünün bir kere kim muhasebe mesleğini severki ? oldukça sıkıcı masa başından asla ayrılamadığınız bir iş. Masa başında çalışmakta zorlanan kişilerin asla tercih etmeyeceği meslek.

Ve muhasebe işindeyseniz hepinizin hayali Mali Müşavir olmaktır. Zira bu meslekte geçerli bir konuma sahip olmak istiyorsanız Mali Müşavirilk Ruhsatınızın olması gerekiyor, tabi bu daha ilk aşama bundan sonra Denetçilik geliyor.

Öncelikle 4 yıllık sosyal ve idari bilimler mezunları bu sınava mali müşavirler odasından sınav dönemlerini takip ederek başvurabilirler. Örgün Öğretim ya da Açık Öğretim hiç fark etmiyor. 4 yıllık mezun olmanız esas şart. 
SMMM sınavı yılda 3 kez 4'er aylık dönemlerde yapılan test usulü bir sınavdır. Başarı puanı 60 dır, puanlama da çan eğrisi vardır ve başvuruların sadece %10 gibi bir dilim sınavı kazanabilir. Benim kazandığım dönemde sanırım 8 ders vardı şimdi ingilizce de dahil olunca 9 ders olması lazım. 
Yaşamış olduğunuz şehirde bulunan maşi müşavirler odasından işlemleri gerçekleştiriyorsunuz. Öncelikle 970 tl gibi bir tutara dosya açtırıyorsunuz. Her açtırmış olduğunuz dosya da 9 sınav hakkınız var ve her sınav ücreti 110 tl. 9 Sınav da da başarılı olamazsanız dosyanız yanıyor ve yeniden 970 tl ödeyerek dosya açtırmanız gerekli.

Ancak bu sınav sadece staj başlatma sınavıdır. Bu sınavı kazandınız diyelim,  3 sene şirketlerde veya gerçek kişilerin yanın da staj başlatmanız gerekiyor. Staj süresince çalıştığınız yere göre mesleği de öğreniyorsunuz. Eğer stajı kazanıp naylon staj yapmak gibi düşüncesi olanlar boşuna zahmet etmeyin sonuçta belgeyi alsanız dahi bilginiz yok ve bu iş kesinlikle bilgisiz yapılacak bir iş değil. 

3 yıl staj süreniz dolunca bu kez de yeterlilik sınavlarını vermeniz gerekiyor. Tekrar 8 ders'den sınav oluyorsunuz bu kez sınavınız test usulü değil yazılı usul. Bildiğiniz herşeyi kağıt üzerinde anlatmanız gerekiyor. ve yazınız kötüyse üzgünüm bundan bile not kırılıyor. Benim şimdiden güzel yazı derslerine başlamam lazım. Ve yine tek  dosya da 9 sınav hakkınız var. Aşağıda yazmış olduğum dersleri 9 sınav da da veremezseniz sıkı durun sıfırdan başlamanız gerekiyor. Kazanmış olduğunuz staj başlatma sınavı, yapmış olduğunuz staj hepsi yanıyor. Sil baştan lisans mezunu olarak devam edecek gücünüz varsa herşeye sıfırdan başlıyorsunuz.

Peki bu dersler neler derseniz eğer ;

Finansal Muhasebe
Finansal Tablolar Analizi
Maliyet Muhasebesi
Vergi Hukuku
Hukuk ( Ticaret , sosyal iş aklınıza hukuka dair ne geliyorsa)
Meslek Hukuku
Muhasebe Denitim
Sermaye Piyasası Mevzuatı

Evet bu kadar hukuk içinde bizler mali müşavir değil avukat olmayı düşünüyoruz, çünkü iş verenler hep müşavirlerini avukatmış gibisine kullanıyorlar.  Ve bu alanların herhangi bir yerinden size soru sorulabilir öyle ki yürürlükte olmayan konuların yasak olmasına rağmen bahsi geçen konu hakkın da bile soru sormuşlukları var. 

3 yorum:

  1. Ben işletme okudum. Okurken tek sevmediğim ders muhasebeydi. Şimdi mesleğini öğrenince hak vermedim değil. Üstelik pekte zahmetli ve masraflı. Allah kolaylık versin.

    YanıtlaSil