21 Ağustos 2016 Pazar

SMMM Sınavı Nasıl Kazanılır ?

Daha önce bahsetmiştim SMMM sınavı nedir ? , kimler başvurabilir ? , nasıl mali müşavir olunur ?

SMMM hazırlık kursları her ilde bulunmaya bilir, ya da bulunduğunuz ilde belki sadece 1 tane kurs olabilir. Maalesef dershanecilik sektörün de çok yaygın bir kurs değil. Ankara da dahi bu konuda 3 yahut 4 tane sınava hazırlayan eğitim kurumu mevcut.

Ama şunu başta belirteyim ki, kursa gitmeden kolayına kazanılacak bir sınav değil. Ve bu sınavı ilk girişte kazanmak da biliyorsunuz kolay değil. Genelde 3 veya 4. hakda kazanırlar. Bunun sebebi üstünüzde sürekli hissettiğiniz stres ve yine olmayacak mı acaba kaygısı. Eğer düzenli çalışırsanız 1, sefer de sınavı vermeniz daha kolay olur. 

Sakın sınava bi gireyim kendimi deneyim ona göre 2, hakkım da da kazanabileceğim bir yol izlerim diye düşünmeyin. Ben de mesela 1 de olmaz ama 2, de, oda olmadı 3, girişte mutlaka vereceğim diyordum, ama dershane ile görüşmeye gittiğimde ben bu sınavı 1, vermek zorundayım diye görüşmeye gittim,

Rabbime çok şükür ki emeğimin karşılığını 1, seferde kazanarak aldım ama kazanmak inanın zor değil sadece düzenli çalışmak.

Ben kendi hazırlanma sürecimden bahsedeyim. 

Sınava girmeme yaklaşık  1 sene öncesinden DEHA eğitim kurumlarının eğitim kitaplarını aldım. "Yukarda bahsettiğim kurslardan da en bilineni Deha'dır. Bu yüzden kurs  fiyatları oldukça yüksektir."

Konu okumalı ve içinde geniş soru çözümlü bir eğitim serisi. Fakat benim sınava girdiğim dönem yönetmelik değişti ve sınav ezbere değil tamamen bilgiye odaklı bir sınav haline dönüştü. Yanıltmalı sorular, mantıksal hataya çabuk düşebileceğiniz sorular çıkmaya başladı.

Sınava 4 ay kala, kurslarda eğitim başlıyor. Ben yönlendirilme üzere Anıtsal Eğitim Kurumlarına başladım. Kursa tek ders'ten sadece Maliyet Muhasebesinden gitmek istiyordum fakat kurs ta görüşmem üzere fikrim tamamen değişti ve bütün derslerden kursa kayıt oldum. Ancak ben dershaneye sınava 3 ay kala başladım ve bir çok dersi aslında kaçırdım. Bunun nedeni benim o dönem tatile gitmemdi. Sonradan açığı kapattım tabi, ama siz bunu yapmayın.

Şunu mutlaka belirtmeliyim ki evde tek başına hazırlanarak kazanılacak bir sınav değil.Bu konuyla ilgilenen bir çok kişi aynı araştırmalara girmiştir, eğitim serileri alıp evde kendinize ek çalışma yapabilirsiniz birde net üzerinden oldukça popüler olan Fuat Hoca var , maliyet muhasebesi anlatıyor kendisi, net üzerinden ne kadar faydalı olur bilemiyorum ben 1-2 dersini dinledim youtube da videoları var ama bunları hep ek ders gibi görün. Ders çalışma da ana baz olarak kesinlikle bunları dikkate almayın.

Ve mutlaka bir dershaneye gidin daha da önemlisi her derse mutlaka katılın. hiçbir derse bu konuda iyiyim diye gitmemezlik yapmayın.

Sınava  2 hafta kalana kadar ben sadece dersleri okudum, soru çözme olayına girmedim. iktisat  - vergi derslerini kaç kez tekrar ettim hatırlamıyorum. Notlarımın üstü renkli kalemlerle doluydu.

Ve kesinlikle ezber yapmayın, konuyu ve mantığını anlamaya çalışın. Mantığı kaptığınız zaman çıkarımlarda bulunarak soruları daha rahat çözebilirsiniz.

Ve yine mutlaka günde en az 3 saat ders çalışın. 

Ben sadece dershaneye gidiyordum tekrar etme şansım ve vaktim pek olmuyordu. Ama şanslıydım ki dershaneye devam ederken araya bayram girdi ve 4 günlük bayram tatilini çok iyi değerlendirerek ders çalıştım.

Öyle ki sabah 10 dan gece 12 ye kadar Finansal Tablolar Analizi çalıştığımı biliyorum. 

Sınava 2 hafta kala soru çözümlerine başladım. 1 haftalık izne ayrılarak 2006 dan günümüze dek çıkmış bütün soruları çözmeye koyuldum. Son 2 haftamı tamamen soru çözümlü geçirdim. 

Sınava giderken arkadaşlarım ve hocalar senden derece bekliyoruz, heyecan yapma mutlaka dereceye girersin diye yolladılar.

Tabi Bu kadar sıkı çalışınca heyecan ve stres de beraberinde geliyor, sınav da süreniz yetmiyor şunu unutmayın bu sınav da hesap makinası yok ve bütün hesaplamaları kendiniz yapmak zorundasınız. 

Sınavla ilgili size vereceğim en önemli ipucu, sınav kitapçığın da ilk başta sözel soruları çözün ve aradan çıksın. Hukuk derslerini ilk önce temizleyin, arkasından en iyi olduğunuz dersleri yapın ve güvenmediğiniz dersleri en sona bırakın.

İlk etapta sakın ola maliyet muhasebesine dalıp bütün vaktinizi orada harcamayın. Zaman sandığınız dan daha çabuk geçiyor ve sonrasın da nasıl yetişecek diye panik oluyorsunuz.

Ve evet bu kadar çok çalışmanın değil ama düzenli çalışmanın meyvesini ben topladım. Unutmayın 20 kişilik sınıf da bu sınavı kazanan 3 ya da 4 kişiydik. Sınavı ciddiye alın ama stres yapmayın. sadece gerçek anlamda çalışın ve mümkünse ilk hakkınız da kazanmaya çalışın.

8 yorum:

 1. tebrik ederim, hayırlı olsun.
  darısı yds cilerin başına :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim hadi senden de güzel haberler bekliyorum

   Sil
 2. tebrik ederim.. ne güzel anlatmışsın.. okurken kendi serüvenim film şeridi gibi gözümün önünden geçti :D staja mı başladın bu arada yoksa bitirmemi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. staj başlattım. stajı yarı ettim bakalım darısı bitirmeye :)

   Sil
  2. hayırlı olsun.. taktikleri bildiğine göre bitirmeyi de bir çırpıda geçersin sen :)
   bol şans.. sevgiler ♥

   Sil
  3. inşallah allah çalışanın emeğini boşa çıkarmasın. Sen aldın mı belgeyi Nilgün ?

   Sil
 3. evet aldım benim için epey zor oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sonuç odaklı bakmak lazım, nihayetinde belgen var :)

   Sil