24 Ağustos 2016 Çarşamba

Kitap Yazmak - Yazar Olabilmek

Blog arkadaşlarımın birinde Yazar olmak diye bir yazı okuyunca aklımda böyle bir post yapma fikri oluştu. Kendi aramızıda sık sık konuştuğumuz ama yazıya dökmeyi hiç düşünmediğim bir konuydu. 

Kitap yazmak ve gerçek bir yazar olmak arasında dağlar kadar fark olduğuna inanıyorum.

Günümüz teknolojisi sayesinde kitap çıkarmak o kadar kolay ki. Hele ki Watpad di sanırım öyle bir uygulama sayesinde ergenler hayallerinde ki hikayeleri yazıyorlar ve aralarından da yayınevleri tarafından beğenilip kitap olarak basılan hikayeler var. Ve dahası kitapevlerinin çok satanlar bölümlerinde kendilerine de yer buluyorlar.

Kapitalizmin acı yüzü heryerde kendini gösteriyor. Değerlerin gittikçe kaybolduğu, yerine anlık tutkuların bıraktığı bir dünya da yaşamaya başlıyoruz ve bundan herşey nasibini alıyor.

Bugün bir konu hakkında bilginiz olsun veya olmasın anlatmak istediğiniz bir hikayeniz varsa sizin kurmuş olduğunuz cümlelere , kurguya , hikaye içindeki bütünlüklere bakılmaksızın rahatça bir yayıneviyle anlaşabiliyorsunuz. Yayınevlerinin ilgilendiği konu, bu kitap satar mı ? bundan ne kadar kazanırız ? 

Ve evet kaliteli okur gittikçe azalıyor, yerine gençlerin okuduğu çerezlik üzgünüm ama gerçekten saçma sapan kitaplar yerlerini alıyor.  

Biz gençken diye başlayan cümleler kurmaktan hoşlanmam ama gerçekten bizim jenerasyon da lise çağların da klasikleri okumayı çoktan bitirmiştik.

Şimdiki kitaplara bakıyorum da, insanların daha çok ikili ilişkilerde olmasını istedikleri kitaplar yazılıyor. Yakışıklı, akıllı, zeki, herkesin gözdesi bir erkek, Kezban bir kız ve ikisinin aşkı. Gençlere gerçekten var olmayacak kadar ütopik fikirleri aşılayan kitaplar.

İçerisin de mesaj taşımayan, edebi değerden tamamen yoksun,  200 -  300 sayfalık büyük puntolarla yazılmış kitapları 15-20 tl den satıp sizin hem  1- 2 saatinizi hem de paranızı çöpe atacak kitaplar.

Tabi ki yazar olmak isteyen gençlerimizi desteklemeliyiz ama bunu onların yazdığı bu ktapları alarak değil bu konu hakkın da doğru eğitimlerin alınmasına yardımcı olarak yapmalıyız. 

Başarısız bir işi beğenilip bundan para kazanılabilir evet, maksat okuyucuya istediğini vermekse eğer. ama bu kişi , bu iş böyle de oluyor diye düşünerek kendini geliştirmeyi ve hep aynı kalitesiz cümlelerle yazmaya devam edebilir. Sakın ola ki kendini geliştirmezse zamanla kaybolur gider diye düşünmeyin. 

Artık kitaplar , süslü bir kitap kapağı, üzerinde ki 10-15 tl 'lik bir etiket, herkesin gerçek olmasını istediği bir hikaye, birkaç reklam ile geniş okuyucu kitlelerine ulaşabiliyor.

Sizin bu konuda düşünceleriniz nelerdir ?
Sizce de kaliteli okur ve kaliteli yazar gittikçe azalmıyor mu ?
Gerçek yazarları da küstürmemiz lazım değil mi ?
2 yorum:

  1. Geçen gün en sevdiğim bir kitapçıda gezerken en ön sırada sadece watpad kitaplarının yer aldığını gördüm. Bu durum üzdü beni. Genç arkadaşların yazıya ilgi duyması güzel ancak gerçek edebiyatın bu olduğunu düşünmüyorum ben. Kaliteli okur daha bilinçli olmalı. Edebiyat konusunda ciddi bir çalışma gösteren, farklılık yaratabilen, değişik yollar açabilen, düşünce zenginleştiren içi dolu, birikimli yazarları seçmeli. Kitap okumanın bu şekilde yaşamda faydasını görebiliriz diye düşünüyorum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. yazdığının her kelimesine katılıyorum. Kitap okumak insana birşeyler öğretmeli, farklı bakış açıları yaratmalı birşeyler katabilmeli. Ancak öyle anlamı olur. İnsanlar ben kitap kurduyum diyor ellerinde boş boş kitaplar, yazıkk.

      Sil