25 Ağustos 2016 Perşembe

Efrasiyab'ın Hikayeleri

İletişim yayınları ; 242 sayfa.

İhsan Oktay Anar kitaplarını bitirmeye kararlıyım. Okumayı sevdiğim, hayata farklı bir pencereden baktıran yazarlardan birisi. Biraz mistik havayı oldum olası severim ve ihsan oktay anar kitapları bana bu duyguyu tam yerinde veriyor. 

ihsan oktay anar okumayı sevmeyen tandıklarım var , şaşırıyorum doğrusu ama herkesin kitap okuma tarzı da farklı sonuçta. Ama eğer masalları hala seviyorsanız ihsan oktay anar'a mutlaka şans vermelisiniz. Ve kesinlikle Puslu Kıtalar Atlasın'dan başlamalısınız.

Efrasiyab'ın hikayeleri. okuduğum 3, oktay anar kitabı, Bundan önce kitabul hiyeli okumuştum tanıtımını yaptım mı hatırlamıyorum, mesela o kitabı es geçebilirsiniz.

Efrasiyab'ın hikayelerinden bahsedecek olursam, adından anlaşıldığı üzere içerisinde bir çok hikaye barındıran bir kitap.

Kabadayı'nın birisi, ölüm'le bir anlaşma yapar. Ölüm'ün oyunları çok sevdiğini bildiği için ona iskambil oyunu teklif eder, oyun için kabadayı en yakın arkadaşını eş olarak seçerken, Ölüm ise vakti dolmuş cezzar dede'yi kendine eş olarak seçer. Oyunu kabadayı kazanırsa hayatına bir süre daha devam edecektir, ama oyunu ölüm kazanırsa hem kabadayı'nın hem arkadaşının hayatını alacaktır.

Karar verilen yerde kabadayı , arkadaşı , ölüm ve cezzar dede buluşur. Oyun başlar ama kabadayının arkadaşı gerçeği öğrendiği an, oyunun ortasında kabadayı ile birbirlerini vurarak öldürürler. 

Ölüm bu kez cezzar dede ile bir anlaşma yapar.yeni gün bitene kadar belli konularda birbirlerine hikaye anlatacaklardır. Ölüm eğer bu hikayelerden etkilenirse cezzar dede'nin hayatını bağışlayacaktır.

Yeni günde ölüm, cezzar dede ile beraber Uzun İhsan Efendi'nin peşine düşüp hem hikayeler anlatır hem de uzun ihsan efendi'yi bulmaya çalışırlar.

Ancak cezzar dede bu hayatta yaşayacağını yaşamış, göreceğini görmüş kalan bir can borcunu ise teslim etmeye hazırdır. Bu yüzden son yeni gün de sadece keyif almak için hikayeler anlatır. 

Birbirinden etkili 6 hikaye anlatırlar, her bir hikaye yeni bir heycan, yeni mesajlar vermektedir.

Ben bu kitabı tatilde, sahil de okuduğum için cümlelerin altını çizme şansım olmadı. Ama eminim bir çok kişi altını çize çize okumştur. 

Sanıyorum ki oktay anar'ın her kitabında uzun ihsan efendiyi görecek gibiyiz. Önce ki iki kitabında da uzun ihsan efendi bütün gizliliği ile yerini almıştı. 9 canlı uzun ihsan efendi'nın giden 8 canın"dan sonra sadece 1 canı kalmıştır ve ölüm de bunu almaya gelmiştir ama uzun ihsan efendi son canın'dan hemen vazgeçecek değildir. 

Ölüm aslında hem cezzar dede'yi hem de uzun ihsan efendi'yi alt etmeye çalışmaktadır.

Bana göre mutlaka okunması gereken kitaplardan birisi. Okumayanlar varsa umarım en kısa zamanda bu kitap için kitaplıklarında yer açarlar.

4 yorum:

 1. Yazarın okuduğum 4. kitabı.
  Puslu kıtalar atlası, Suskunlar ve Amat okuduğum diğer kitaplar. Diğer kitaplarına nazaran biraz sıkıcı bulmuştum :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hım ben yazım tarihline göre okuyorum henüz suskunlar ve amatı okuma şansım olmadı.

   Sil
 2. Okumadım ancak anarın kitaplarını gemeldee beğenirim. Bilgi hazinesi gibi oluyorlar.

  YanıtlaSil