8 Ağustos 2016 Pazartesi

Anne Tarifleri

Anneden yemek  - pasta börek ne olacaksa artık yani yenecek içecek birşeyin tarifini almak tam bir işkencedir.

Tarifi almaya alırsınız ama uygulama kısmında 50 kez sormanız gerekir ve sonunda siz beceriksiz eli bir işe yakışmayan kişi olursunuz.

Yeni yeni yemek yapmaya başladığım zamanları hatırlıyorum öncesinde ocağın başında oturur bekler izlerdim sadece elimi sürmeme izin verilmezdi. Verilse de yaptığım iş beğenilmezdi, benden senelerdir yemek yapıyormuşum gibi iş beklenirdi. Daha yaşım 12-13 anca yani. Sokakta oynamayı yeni bırakmışım.

 Komşu kızları nişastalı un kurabiyesi yapmaya geçmişken annem onları örnek gösterir sen yapamıyorsun diye çekişirdi, Bıraksa yapacağım ama bırakmıyordu ki. Canı sağolsun hala böyledir.(bununla ilgili çok bomba bir anım var sonra anlatcam )

Evde pasta börek yapmak için onun evden gitmesini beklerdim hala da öyle gerçi. Yaparken illaki bir şeye karışıp negatif eleştiri yapmaktan çok hoşlanır kendileri.

Yemek tarifi konusu ise tam bir işkence. Hepiniz yaşadınız biliyorum. o bir tutam tuzun ölçüsü, ne kadar su koyayım dersiniz "göz kararı işte bak şöyle koy" lafı,  şu yemeği nasıl yapayım dersiniz, 
Soğan , salça, kıymayı koy güzelce sonra biraz tuz at biraz baharat at, sebzeyi koy yap işte. Hadi yap yap koy ortaya birşeylerde görelim demesi.

Birde tam böyle işin püf noktasını biliyormuşuz gibi söylemezler ya. Kavrulması gereken bir sebzedir mesela siz onu kavurmadan suyunu ilave edersiniz, yersiniz azarı ,hemen eliniz bir işe yakışmıyor olur. 

Öyle böyle yaparsınız bi yemek koyarsınız ortaya, ilk kaşıktan sonra başlarlar eleştiriye. Şunu yok bunu yok böyle olmaz suyunu az koymuşsun tuzu az e hani bunun baharatı,... vır vır vır

E anne sen onları yaparken söylemedin ki şimdi söylüyorsun dersiniz, asla kabul etmezler. Onlar size tam tarif vermiştir ama uygulayamayan sizsinizdir.

Bekliyorum böyle anılarınız yazın bakalım. Hangimizin annesi böyle değil ki ?

4 yorum:

 1. :)) Benim gibi yap o halde.. Yani yapma :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ahaha sen iyi kolay yolu bulmuşsun

   Sil
 2. Yemek yapmaya uzaktan çok ilgi duyuyorum ama 21 yaşıma kadar bir deneyim içine girmedim henüz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ;) yemek yapmak hayatınızın bir yerinde mutlaka yerini alacaktır

   Sil