15 Ağustos 2016 Pazartesi

Alışverişkolikler Belgesel

Bizim için en iyi terapidir alışveriş yapmak. Oysa ki bu durum zamanla hastalık evresine ulaşabiliyor.  Alınan eşyalarla oluşan mutluluklar bütçeyi aşan ve ödeme zorluğuyla beraber kalıcı mutsuzluğa dönüşebiliyor. 

Herşeyin cazip ve alınabilir şekilde sunulması tüketim çılgınlığını artırıyor ve aldığımız şeyin ihtiyaç olup olmadığına bakmadan çoğu zaman fiyatı uygun diye alınıyor. 

Eminim hepimimizin evinde kullanmadığımız, giymediğimiz bir sürü eşya ile doludur. Zamanında fiyatı uygun diye ya da beğendik diye almışızdır ya çok az kullanılmıştır ya da hiç kullanılmadan öylece bekliyordur.

Bu durum dünya genelinde bir hastalık ve bu durumla başa çıkabilmek için yapılan programlar ve belgeseller var. Bunlardan birisi alışverişkolikler adında bir yapım. 

Zaman zaman TRT Belgesel kanalında rastlıyorum zaman zaman da Discovery ve TLC kanalın da oluyor. Genelde denk geldikçe izliyorum bir göz atmak isterseniz sanırım TRT Belgesel de hafta içleri saat 5 suları oluyor.

Ortalama yarım saatlik bir süresi var. Program da finans uzmanı ve sanırım diğeri psikiyatri doktoru alışveriş hastalığı olan insanlara yardım ediyorlar.

Onlara basit bir gelir gider tablosu yaparak, zorunlu harcamalarını ayırıp kalan paralarıyla dengeli bir şekilde harcamayı ve para biriktirmeyi öğretiyorlar. Bütçelerini nasıl yönetmeleri gerektiği konusunda yardımcı oluyorlar. 

Denk gelirseniz bir göz atarın derim. Güzel ipuçları yakalayabiliyorsunuz.


1 yorum: