22 Temmuz 2016 Cuma

Vitiligo Hastalığı Nedir ?

Ailenizde vitilgo hastalığı olan varsa bu konuda fikriniz vardır. Yoksa da dışarda mutlaka vitiligo hastalarına rast gelmişsinizdir.

Hastalığın sebebi genelte üzüntü ve strese bağlı kılınıyor. Sanırım doğuştan da genetik olarak bu hastalık olabiliyor.

Benim ailemde, annem birkaç yıldır bu hastalıkla yaşıyor. Annemin hastalığa yakalanma sebebi, yeğenimin çok küçük yaşlardan itibaren hastalıklarla mücadele vermesi. Öyle ki kendi yaş grubunda görülmemiş hastalığa bile yakalanarak hastahanede bir süre kalarak tedavi gördü. Tabi bu kadar üzüntüye vücutda bir yerde tepki verdi ve annem de kendini vitiligo olarak gösterdi.

Annem beyaz tenli olduğu için hastalığı çok belli olmuyor. Kendisi bunu zaten sorun etmedi. Hastalıığın tedavisi yok ve annem bununla yaşıyor.

Onun yerine ben oldukça üzülüyorum.

İşim oldukça stresli ve gergin olduğu için bende de bu hastalığın çıkmasından oldukça korkuyordum. Allah kimseyi korktuğuna uğratmasın.

Geçen senelerde yüzümde beyaz bir leke oluşunca koşarak doktora gittim. vitiligo olabileceğini duyduğum da bütün gün ağlamaktan helak olmuştum. O an geleceğe yönelik bütün planlarım bitmişti. Belki abartmış olabilirim ama o zaman böyle hissediyordum. Tabi ben annem gibi beyaz değilim, sarışın annenin esmer kızıyım.

Hastalığın belki de yüzümde başlamış olmasına en çok içerlemiştim.  Doktor benim halimi sadece seyrederken hemşireler bana dayanamayıp sen şurdan bi sıra al psikiyatriste çık. Bu hastalık psikoluk ona sana yardımcı olur demişlerdi. Daha çok mu üzüleyim ne yapayım bilememiştim.

Neyse gittiğim klinikte doktor vitiligo dan şüphe edip tam donanımlı hastaneye yolladı ve orda ışın ile baktıkların da sadece pigment kaybı oludğunu söylediler. 

Her sene gidip bu lekeyi kontrol ettiriyorum. Pigment kaybı da olsa beyazlık genişliyor tabi vitiligo gibi yayılmıyor yada belirgin değil.

Aynı dönemlerde otobüste 20 li yaşlarının başında bir genç kız da da vitiligo hastalığını görmüştüm. O yaşta bu hastalıkla mücadele etmiş hatta barışmıştı. 

Vitiligo hastalığında ağrı sızı , ilaç herhangi birşey yok arkadaşlar sadece vücudunuz da beyaz lekeler oluşuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder