5 Temmuz 2016 Salı

Siz Hiç Kamp Yaptınız mı ?

Hala var mı bilmiyorum ama benim gençliğim de lise yıllarından bahsediyorum, Kızılay ve MEB gençlik kampları olurdu. Genelde burda çalışan kişiler çocuk ve yakın çevrelerini bu kamplara yollarlar.

Lise yıllarım da bende hersene bu kamplara giderdim. Türkiyenin çeşitli bölgelerinde kamp alanları olur ve siz bunlardan birini tercih ederek kampa yazılırsınız. 

Tam hatırlayamıyorum ama sanıyorum ki 10-15 kişilik gruplara bölünürdük, her grubun başında üniversite öğrencilerinden olan kamp liderimiz olurdu. Ve birde bu grubun içinden kampçılar bir başkan seçelerdir. Hep de o başkan ben olurdum. 

Tabi kamplar o zaman karma değildi , kız veya erkek şimdi nasıl bilmiyorum.

Kampda kurallar içinde yaşarsınız. Sabah kahvaltı saati, öğle yemeği ve akşam yemeği dışında yemek verilmezdi. Gidip alabileceğiniz bir yerde olmaz. Wc ler umumidir bütün kampçılar ortak kullanır. Spor saatiniz , hobi saatiniz , denize ve havuza girme saatleriniz vardır. Ceza alırsanız eğer bu aktivilerden birgün boyunca faydalanamazsınız. odanızda tek başına gün geçirirsiniz. 

Hatta odadan bile belli saatlerde çıkabilir, mesela dinlenme aralarında mutlaka odanızda olmanız gerekli. Oda dışına çıkarsanız, yan odaya dahi ceza alırsınız. 

Çadır kamplarnıda bu durum olmuyordu. dinlenme saatinde çadırın içine kendinizi kapatamayacağınız için çadır kampları biraz daha relax oluyor ama kesinlikle daha pis. 

Çadır kampına bir kez katıldım ve tövbe ettim, çünkü çadır kampında wc ler ve duşlar umumidir.. Ama gittiğiniz kamp tesis ise her odada 6 kişi kalır ve kaldığnız oda içinde duşunuz ve wc niz bulunur. 

Bunlar kötü yanları tabi biraz askeri eğitim gibi gelebilir size ama aslında kamplar çok eğlencelidir. Her gece bir oba eğlence düzenler bunun dışında bazen sizi kamp alanı dışına ilçelere gezmeye götürürler.Akşamları oturup uzun uzun kız kıza sohbet edersiniz.

Eğer hala bu kamplar devam ediyorsa mutlaka çocuklarınızı, kardeşlerinizi kamplara gitmesi konuşunda teşvik edin. Farklı bir deneyim kazanıyor.

1 yorum:

  1. Lise yıllarımda ne özenirdim kampa gideyim, çadırda yatayım diye. Halbuki korkarım, avuç kadar çadır kocaman bir ayının pençesinde paralanacak diye. Lisede nasip olmayan kamp hayatı çalışırken nasip oldu. Görevli olarak Kefken yaz kampına gitmiş bulundum. 90 kişilik çadır, pis tuvaletler, bol eğlence. Kesinlikle herkes denemeli :)

    YanıtlaSil