9 Haziran 2016 Perşembe

Yaz Ayların da Hangi Şal Örtünmeli

Yaz aylarının gelmesi aslında gelmemesi ama bizim hala yaz gelecek umudumuza istinaden, önümüzde ki sıcak havaları düşünerek yazın ne örtelim , sıcaklarda nasıl şal kullanmalıyız. Özellikle gençler eşarp yerine şal tercih ediyor. Günlük hayatın koşturmasında şal örtmek kurtarıcı durum da, yapılması kolay uğraştırımıyor.

Eskiden hatırlıyorum, baş örtüleri düzgün dursun diye her yerine iğne takılırdı. Hatta ben ilk kapandığım zaman başımı yapabilmek adına tam 7 tane iğne takmıştım. Gülmeyin ama acemilik hepimiz geçtik bu yollardan.

Şal örtmek bu kadar popüler olunca bir çok şal çeşidi de hayatımıza girdi. 

Mesela ipek şallar hayatımız da büyük bir yer kaplasa da, açıkcası yaz ayların da pek gitmiyor. Dahası günlük kullanıma pek gitmiyor. Bu zamanlar da akşam iftar davetleri için daha uygun olabilir.  Yaz güneşin de malum terliyoruz ve bu da ister istemez şalllarımıza siniyor. İpek şalların temizliği sıkıntı olduğu için ben günlük kullanım da çok fazla tercih etmiyorum. Maliyeti yüksek olabiliyor.


Bunun yerine günlük can kurtaran şallar var.  Mesela 1 - 2 yıldır şifon şallar hayatımıza girdi. Yaz ayların da kurtarıcı olabilir. Hem fiyat olarak çok uygun hem de yapılması kolay. Yalnız şifon şallar ince olduğu için iki kat şeklinde bağlamak gerekiyor ve oda mecburen dolama yapıldığı zaman güzel duruyor.

Şifon şal yapısı gereği oldukça ince ve bu yüzden şalın önü tok durmuyor, yüzünüzün şeklini alıyor. Her yüz tipinde de güzel durmuyor. Geniş yüzler yerine ufak yüzlerde daha çok beğeniyorum. Hani yüzün ablak gibi çıkması diye bir deyim varya malesef bende öyle oluyor. Bu yüzden ben yine şifon şalı kullanamıyorum. Bana yakışmıyor, ama bir çok kişi de görüp çok beğeniyorum. Ayırca rüzgar estiği zaman uçuş uçuş oluyor bu yüzden de sevmiyorum.

Pamuklu ve içinde ipek karışımı olan şallar da yaz ayların da günlük kullanım için çok uygun. eskiden pamuklu şalların da önü tok durmazdı, örttüğünüz zaman yüzünüzü sarardı. Artık sanıyorum ki boyasından önleri daha tok duruyor ve daha rahat örtülüyor, Ama ben bu şalları da kullanmıyorum. 

Ve yine sanıyorum ki geçen sezon ve bu sezon tanıştık kendisiyle, ara sarması dantelli keten şallar. Eskiden karyolalara ara sarması örtülürdü. Yatağın altından bir sıra halinde o dantel kısmı sarkardı. Düzgün yapmayınca annemden çok papara yemiştim. Ben bu dantelli şalları ona benzetiyorum. Dantel kısmını önlerine ara sarması gibi örtüyorlar, umarım bu furya çabuk biter.

Dantel kısmını saymazsam, keten şallar da günlük kullanıma uygun. Dantelsiz ketenler var henüz almadım ama hoşuma giden bulursam eğer alıp deneyeceğim. Ya da dantel kısmını sökün öyle örtün.

Ve son olarak pileli şallar. Kumaş özelliği sanıyorum ki pamuklu. ilk çıktığında 100 tl civarında satılıyordu. Şu anda 15 tl, kimse yüzüne bakmıyor. Çok fazla kullanan görmüyorum, parladı ve söndü. pileli şalların da önü tok durmuyor direk yüz şeklinizi alıyor. 

Ben yüz şeklimi alan şalları kullanmayı sevmediğim için, bu tarz şallar bana göre değil.  Geriye ne mi kaldı, 
kendi kullandığım şalları ve eşarpları bir sonraki yazıma post yapıcam.

Lütfen siz de ne tarz baş örtüsü örttüğünüzü bu yazının altında yorum olarak bırakın. Hatta isterseniz bununla ilgili post hazırlayın yayınlayım.

Bu zaman da her konu hakkında çok kolay bilgi sahibi olabiliyoruz ama inanın kendimden biliyorum, ilk kapandığım zamanlar hatta sonra ki zamanlar bile başörtüsü benim için hep problem olmuştur. Ne örtmeli, nasıl örtünmeli, bu insanlar ne örtüyor, nerden buluyorlar, bu başlarını nasıl böyle yapıyorlar,  yakın çevremde ki arkadaşlarımı bu konuda bıktırmış bile olabilirim çünkü sürekli onlardan baş örtüsü tavsiyesi istiyordum.

Bu yüzden yeni kapanan ve bu konuda zorluk çeken kişilere karşı biz de burdan yardımcı olmuş oluruz. Bu açıdan yorumlarınızı hatta misafir yazar olarak postlarınız bekliyorum. 

2 yorum:

  1. Tlf da mesaj yazmayı hiç sevmiyorum:) zor geliyor, gelenlerden bana özel seçilmiş olanlar gülümsetiyor ama özellikle de önemli günler de mesaj yazma alışkanlığım hiç yok arayıp konuşmayı daha çok seviyorum. zaten koptuk birbirimizden ses duymadan iyi mi kötü mü hasta mı bilmeden kuru kuru bir mesaj bana göre değil:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. çok haklısınız, dediğiniz gibi teknoloji sayesinde iyice uzaklaştık birbirimizden.

      Sil