4 Haziran 2016 Cumartesi

Oruç Nasıl Bozulur ? Sakız Çiğnersem Orucum Bozulur mu ? Kimler oruç tutmalı ?

Eyvah diyor musunuz sizde. Ramazan ayına 2 gün kala çoğu insan hala yıllardır bıkmadan usanmadan bu soruların cevabını arıyor. 

Sakız çiğnemek orucu bozar mı ?

Diş fırçalamak orucu bozar mı ?

Bayılınca oruç bozulur mu ?

Kusunca oruç bozulur mu ?

Kan aldırmak orucu bozar mı ?

Denize girmek orucu bozar mı ?

Dalgaya dalmak orucu bozulur mu ?

Elim kanadı eyvah orucum bozuldu mu ?

Banyo etmek orucu bozar mı ?

Diyabetli oruç tutabilir mi ?

Hani hastalığı olanlar oruç tutabilir ?

Oruç tutulması yasak olan hastalıklar hangileridir ? 

Doktorum tutma dedi ama ben tutmak istiyorum, ne yapmalıyım ?

Kan şekeri düşen oruç tutabilir mi ?

Ramazan ayı boyunca yine bolca bu sorular sorulcak. Ramazan hocaları tv lerde yerlerini almaya başladılar bile, onlarda bıkmadan usanmadan bu sorulara cevap verecekler.

Yıllardır üzerinde konuşulan bu sorular neden hala her sene sorulur aklım almıyor. Nihat Hatipoğlu , Mustafa Karataş anlatmaktan bıkmadı, bizim insanımız da sormaktan bıkmadı.

Bu sene ramazan ayında tv de hangi yüzler oluncak bilinmez ama hersene olan gelenerek devam ederse . Star tv de Fatih Çıtlak. TRT 1 de Serdar Tuncer , Bekir Develi , Atv deNihat Hatipoğlu, Show tv de Mustafa Karataş.  

Bakalım bu sene de böyle mi olacak. 

Oruç ne demektir ? Ramazan ayının önemi nedir ? Orucun hem bedensel hem manevi faydaları nelerdir ?

Yine bolca bunlar konuşulacaktır.

4 yorum:

 1. Eyvahki ne eyvah insanlarımız çok saygısız mı desem bilinçsizmi vurdumduymazmı bilemiyorum bu sene Üç ayları tutmaya kara verdim recep şaban derken ramazan geldi şükür çokta güzel geçti ancak çalıştığım için insanların yapamayıp yapanın nefsini zorlamaları çok garip ben her gün tutarken bir ablamızda pazartesi perşembe günleri oruç tutyor, yemeğe birlikte çıkıyoruz zorlanıyormusun iye sorunca bir tek kahvenin kokusun çok aldığımı ve özendiğimi söyledim neyse bir kaç gün sonra bir kahve kokusuki burnumun direği kırılıyor. tam karşıma geçmiş mola saatinde kahve içiyor onun mola saati ama ben ezanda gideceğim onun mola saati diyorum ama kadının yeri benden yüz metre ötede arkadaşına gelmişmiş nefsime hakim olamadım dedim abla bu kadarda olmaz mis gibi kokuyor yerine git iç aman bir ağız açtı bana onamı tutuyormuşum oruç başka bir bölümde içermiş kahve ona gelirmiş kokusu iki bölüm ötedeklerde içiyormuş yaptığım terbiyesizlikmiş bitirmedi hatta bağıra bağıra herkesi topladı 45 yaşında koca kadın utandım, sustum bir hafta sonra gelmiş özür diliyr normalde zaten işletmede kahve içmek yasak o başka bölümdekilerin kokusunu bile duyarmış. abla dedim sen başka bölümdekinin kokusunu duyuyorsun gelip karşımda kahve içiyorsun birde samimisin kim görmezse bana diyorki söylemeyeceksin şimdi o oruç kabul olmadı e müslüman bütün gğüslerim şişti bir hafta söylemeyecekmişim yanımdan geçerken ağzını açıp bakk diyenimi istersin suyu mahsus bana baka baka içenimi birde kılıf e üç aylar mecburi değil tutma dayanamazsan . içine at söyleme bize sen terbiyesizlik yap ağzıma girsin attığın su ben susayım bunu yapanlarda namazında orucunda insanlar. ramazan şarlatanlarını tvde izlemiyorum onları izleyeceğime yüz tövbe yüz selavat yüz tehvid çekerim.
  Çokmu yazdım ne içim çok doluymuş hayırlı ramazanlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah tuttugunuz oruclarin ve sabrinizin mükafatini kat kat versin...Tv.karsisinda özellikle ramazanda gecirilen dakikalar bosa giden anlar...Gercekten Amerika'yi her sene kesfetme durumu gibi birsey..otur dua et,kitabtan oku ögren ....hayirli ramazanlar...

   Sil
 2. ahh canım çok üzüldüm inan , ne saygısız terbiyesiz insanlar var. Din düşmanı diyorum böylelerine resmen müslümana zulüm ediyorlar. Allah sana dayanma gücü versin, tuttuğun oruçları kabul etsin. Maşallah sana arkadaşım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok kiymetli anlar tv.karsisinda harcanmamali gercekten...Hersene tekrar,tekrar...Hayirli ramazanlar...

   Sil