28 Haziran 2016 Salı

Hızlı Saç Uzatma İpuçları 1- Lavanta Kürü

hepimizin isteğidir, uzun gür saçlara sahip olmak. Ama malesef çok az kişi sahiptir böyle saçlara, onlarınki de genetik yatkınlıktan kaynaklı. 

Fakat dışardan ve içerden de doğru bakım ve beslenmeyle, belki rapunzel saçlarımız olamaz ama daha sağılklı parlak saçlara sahip olabiliriz.

Biranlık kararla saçlarımızı çok kısa kestiririz ve sonra da nasıl uzayacak, ne yapsam ne etsem diye deli gibi araştırmaya başlarız. Ben öyle yapıyorum. 

Genetik olarak saçlarım uzamamaya meyilli, çok ama çok geç uzar ve uzamayan saçlarımı sürekli kestirmek gibi bir huyum var. 

Değişikliği seviyorum, yapcak birşey yok.

İşte bende böyle bir evreden geçmeye başladım ve saçlarımı nasıl sağlıklı uzatırım diye derinlemesine bir araştırmanın içerisine girdim. Atalarımdan bana uzun gür saçlar miras kalmadı malalesef.

Önceliğimi , mutlaka bol bol su içmek.artık biliyoruz su yaşam kaynağımız ve her tedavinin başında bol su tüketmek geliyor. Yaz mevsiminde olduğumuz içni su tüketmek konusunda zorlanmayacağımıza eminim, hele ki ramazan sonrası bardak bardak sular gelsin.

Sağlıklı beslenme de yine herşeyin başı, ama biliyorum ki bunu çoğumuz yapamıyoruz ve yapmayacağız.

Unutmadan belirteyim, insan saçı ay da 0,5 ila 2,5 cm arasında uzuyor. Benim saçlarım burda 0,5'lik dilimde yer alıyor, uyguladığım kürler sonrasın da bakalım 2,5 cm bulabilecekmiyim.

Benim şu anda uyguladığım birkaç kür var. Bunlara sırayla değineceğim ve hangisinden en etkili sonuç aldığımı yine zaman içerisinde burda paylaşacağım.Bugün LAVANTA küründen bahsetmek istiyorum.

Lavanta kürünü İbrahim Saraçoğlu tavsiye ediyor. 
Kür şu şekilde yapılıyor ; 3 su bardağı kaynayan suyun içine bir tutam lavanta atarak 5 dk demlendiriyoruz. Ilımasını bekleyip süzüyoruz.  Lavanta uçucu olduğu için ılımasını beklerken ağzını kapatmanızda fayda var.  Elde ettiğimiz bu lavanta suyunu temiz saça sürüyoruz, isteğe göre 30 dk  - 1 saat arası bekletip yıkayabilirsiniz ya da hiç yıkamayabilirsiniz.  

Orjinal kür bu şekilde ama ben ölçülerini biraz azaltıp yapıyorum. Ben yarım çay bardağı gibi bir suya bir tutam lavanta atıp hafif kaynatıyorum ve ılıyınca fısfıslı bir şişeye aktarıyorum. Temiz saçın her yerine fısfıslıyorum ve masaj yaparak kan dolaşımına yardımca oluyorum. Sonrasın da ise öylece bırakıyorum, tekrar durulama ihtiyacı duymuyorum. Bu kürü hafta da iki kez yahut her banyodan sonra uygulayabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder