19 Haziran 2016 Pazar

Hz Zeynep -Nurdan Damla

Bu kitabı 2013 yılında seyyah  ın bloğunda görüp, ilk baskısını alıp okumuştum. O zamanlar kitap hakkında post hazırlamıştım ama bloğumda ki eski yayınların çoğu silindiği için maalesef bu postum da gitmiş.

Şimdi yeniden bu kitabı yazmamın bir sebebi var illaki. Bugün kocatepe kitap fuarındaydım, gündüz fuarda kimler var kimler yok diye bakmaya gittiğim de, Mustafa Armağan ve Nurdan Damla imza günü olunca, iftar sonrası tekrar fuara gittim.

Nurdan Damla'ya beklediğim haber verilince kendisi rahatsızlığına rağmen okur için fuar alanına geldi. Nasıl tatlı, nasıl hanımefendi, nasıl güzel bir insan, 

Ankara da ikamet eden arkadaşlar Nurdan hanımla tanışmak isterseniz bir grup oluşturup kendisine haber vererek, tekrar fuar alanına gelmesini isteyebiliriz.  Kendisinden gelebileceğinin sözünü aldım.
Bu zamanda böyle  güzel kişilerin güzel kitaplar yazması çok önemli. Hem bizlerin manevi iklime tutunmamıza sebep oluyorlar.

Benim için okumakta çok geç kaldığım iki kitabını daha satın aldım. Hz Hatice ve Hz Belkıs onları da okudukça sizlerle paylaşcam ama öncesinde yaklaşık 2,5 sene önce okumuş olduğum Hz Zeynep kitabından hatırımda kaldığı kadarıyla bahsetmek istiyorum.

Hayat yayınlarından çıkan 420 sayfalık Sabır ve Vefa Timsali Zeyneb

"Efendimizin Zeyneb, kızlarımın en hayırlısıdır. Benim için pek çok musibetlere maruz kaldı". diye bahsettiği canı evladı.

Bu kitabı elinize alınca öyle akıp gidecek diye beklemeyin, bunun nedeni dilinin ağır olmasından değil yaşayacağınız duygu selinden kaynaklanıyor.

Hz. Zeyneb'in Ebu'l As'la evliliği. Hicretten sonra mekke şehrinde yaşananlar, Hind'in hz zeynebe nasıl bakıp tedavisi ile meşgul olduğu, Babasının yanına medineye gidişi, Ebu'l As'la olan mektuplaşmaları. Ebu'l As'ın medineye gidişi ve müslüman oluşu. 

Altı çizile çizile okunacak kitaplardan. 

Biliyorsunuz birçok yazar siyer kitapları yazıyor, ama herkes aynı hissiyatı okura geçiremiyor.
 İşte böyle iliklerinize kadar hissede hissede okumak isterseniz Nurdan Damla'dan okuyun derim. 

Ben şimdi Hz. Hatice kitabına başlicam ve okudukça altı çizili cümlelerimi sizinle paylaşcam. Umarım birçok insanın bu kitaplardan faydalanmasına sebep olabilirim.

2 yorum:

  1. Bende çok merak ettim bu kitapları teşekkür ederim merakla bekliyorum kitap yorumlarını :)

    YanıtlaSil