22 Haziran 2016 Çarşamba

Corrector Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılmalı ?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz iki terim concealer ve corrector. Öncelikle corrector'den bahsetmek istiyorum, bir sonraki postta da ayrıntılı şekilde concealerı anlatıcam.

Corrector = düzeltici anlamına geliyor, Yani ciltteki problemli, beğenmediğiniz kusurlu yerleri düzeltmek için kullanılan ürün, Düzletmek ne kadar doğru bir kelime bilemiyorum belki kusurları saklayan geri plana atan desek daha doğru olabilir. 

Hepimizin cilt tonunda renk düzensizlikleri, göz altı morlukları ve sivilceler olabiliyor. Hatta lekelerimiz dahi var. Ve istediğiniz ise ton eşitliğine sahip pürüzsüz görünen ciltler. Bu görünüm için de illaki makyaj malzemelerinden faydalanmamız gerekiyor.

Burda kusurları gizleyim derken sık yapılan makyaj hatası ,concealer = aydınlatıcı ürünü, corrector= düzeltici ürün yerine kullanmak. Corrector kullanmadan concealer kullanırsanız kusurlarınızı gizlemek yerine onları aydınlatarak daha ön plana çıkmasına yardımcı olursunuz. Çoğu kişinin baktığınzda göz altı morluklarını griye dönmüş olarak görürsünüz işte bunun nedeni gözaltlarına direk concealer uygulamalarından kaynaklı.

Herşeyin bir mantığı var biliyoruz, makyajın da bir mantığı var ve eğer biraz renk bilginiz de varsa ikisini harmanlayarak uzman kişiye gerek kalmaksızın kendiniz için kusursuz görünümü kazanabilirsiniz. 

Öncelik göz altı morlukları için, morluğu önce nötr hale getirmeliyiz, Bunun için de tenimizden bir ton koyu corrector seçimi yapmamız gerekiyor.Yahut morun zıt rengi olan turuncu bir kapatıcı kullanarak da göz altımızı nötr durumuna getirebiliriz ama bunu kullanmak biraz riskli olabilir. Çünkü bu ürünü doğru kullanmazsanız daha vahim bir sonuç elde edebilirsiniz. 

Beklenmedik durumlarla karşılaşmamak için en güzel teninizden bir ton koyu corrector seçerek gizlemek istediğiniz bölgelere uygulamanız.

Hangi markadan corrector alınmalı , en güzel sonucu hangi marka verir. Ben m.a.c ürünlerini tercih etmekle birlikte yardımcı olarak farklı markaları da kullanıyorum. Onlarla ilgili de bir post yapacağım.

Ve başka önemli bir nokta corrector, fondöten yada bb -cc altına sürülmeli. 

Ürünleri kullanma sırası , öncelik corrector düzeltici ürünü gizlemek istediğimiz göz altı ,sivilce, ya da ufak lekeler üzerine uyguluyoruz. Elle sürmek çok doğru bir tercih değil mümkünse fırça ile uygulayın. Ve ürünü yüzünüze boca etmeyin, ufak dokunuşlar yaparak pıt pıt şeklinde.Çünkü alttan ürünün kusmasını istemeyiz. Ürünü bolca sürmek daha çok kapatıcı etkisi olacak anlamına gelmiyor.

Üzerine fondöten ya da bb -cc kremimizi uyguluyoruz. 
Akabinin de concealerımız yüzümüzde aydınlık görmek istediğimiz yerlere uyguluyoruz.
ve aynaya baktığımz da kendimizi daha güzel hissediyoruz.

1 yorum:

  1. Hiç böyle ürünler kullanmıyorum. Ama kullananlara da hayranlıkla bakıyorum. Sanırım bir alışveriş yapmanın zamanı geldi.

    YanıtlaSil