6 Mayıs 2016 Cuma

Sevda Kuşun Kanadında

Türk dizileri ile aram hiç yoktur, baştan 1-2 bölüm izleyip reyting alsın diye entrika dolu çarpık ilişkileri iyice abartan yapımları izleyerek beynimi çöplüğe çevirmek istemediğimden ve bana izleme zevki vermediğinden dolayı izlemem. Ama bunun yanısıra dizi izlenecekse TRT yapımları izlenir diyorum,TRT yapımları hep kaliteli gelir bana. 

Dönem dizilerini gerçekliğine bağlı kalındıkça izlemekten hoşlanırım. TRT Sevda Kuşun Kanadın da isimli dizide şimdilik böyle bir dizi gibi. Bu hafta 2, bölümü yayınlancak olan dizi de 68-72 yılları konu alıyor.

Dizi de bir çok siyasi ve aydın kişilere de kısaca yer verlimş. Erbakan hoca, Necip Fazıl Kısakürek gibi dönemde etkin isimleri de izlemek benim için keyif verici. 

Deniz Gezmiş daha geri planda tutulmuş gibi geldi bana, oysa ki daha ön plana çıkarılsaydı, sonuçta bir döneme adını yazdırdı, 68-72 dönemi Deiniz Gezmiş ve arkadaşları olmadan nasıl anlatılır ki..

Bunun yanı sıra dizi konusu, sol - sağ kavgasını anlatıyor. Sol görüşe mensup tümay  ile , tam bağımsız arifin ilişkilerini izlerken dönemle ilgili de bilgi sahibi oluyoruz.  Şu anda tek isteğim dizinin çizgisini bozmadan, bize o dönemleri anlatması.

ülke için,. dönemin gençleri için ne kadar zor sancılı dönemler geçirmişiz. Sözde ideolojiler uğruna belki de hiç uğruna yitip giden canlar, sağcısın - solcusun diye birbirine düşman olan gençler. Gerçi etkileri ve benzerlerini günümüz de yine yaşıyoruz.

Sevda Kuşun Kanadında

Dağbaşında rastladım aksakallı birisine
Bin yıllık bir halıya bin yıldan beri
Bağdaş kurmuş bir çınar gibiydi
Sordum ona "Aşk ne ustam hayatın sırrı ne,
Tepeden tırnağa aşığım ben
Ve koskoca bir hayat var önümde?"

Sevda kuşun kanadında
Ürkütürsen tutamazsın
Ökse ile sapanla vurursun da saramazsın
Hayat sırrının suyunu
Çeşmelerden bulamazsın
Ansızın bir deli çaydan içersin de kanamazsın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder