13 Mayıs 2016 Cuma

Orkide Nasıl Büyür

Orkide çiçeği narin yetişen bir bitki olduğu için bakımı ve büyütmesi biraz zahmetli olabiliyor. 

Çoğu kişi orkidesinin çiçek açmamasından, sadece yaprak olmasından şikayet eder. Çiçek açmamasının tek sebebi yerini sevmemesi. Aslında çoğu çiçek yerini sevmemesinden kaynaklı ölüyor. 

Çiçek yetiştirmek başlı başına bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. Mesela menekşe hepimiz biliriz cam önünü sever. Oysa ki aloe vera nızı cam önüne koyarsanız, cam mercek etkisi gösterceği için çiçeği direk yakıyor. Deneyimle sabit. 

Orkidenizin çiçek açmasını istiyorsanız eğer yapacağınız tek şey direk gün ışığı alacağı bir yere koymanız olacak. Orkide bol ışığı seviyor, fakat cam önü gibi yakıcı ışık değil. Bol ışık alan bir yerde göreceksiniz ki orkidenizin çiçekleri hiç bitmeyecek. 

Orkide bakımı için diğer bir ipucu ise, şebeke suyu yerine hazır su kulanmanız yahut dinlenmiş ya da önceden kaynatılmış su kullanmanız. Şebeke suyunda ki klor miktarı orkide için sert gelebiliyor. 

Orkidenizi koyduğunuz cam fanus yada saksı içine mutlaka taş doldurun. Zaten orkideler de taş doldorulmuş fanus içinde satılıyor. Taşlar çiçeğin sürekli nemli durmasını sağlayacak. Çiçeğin kökleri sürekli su da kalmış olacak. 

Orkidenizin sapları kurumaya başlamışsa eğer, üç boğum altından orkidenizi kesin ki kuruma sapın köküne kadar inmesin.

ve son olarak orkidenin bulunduğu oda da temiz hava sirkülasyonu olması gerekiyor. Bu da yine bütün çiçekler için geçerli, çiçek bulunan ortamlar da temiz hava sirkülasyonu olması lazım, arada camlarınızı açarak çiçeklere ve odanıza temiz hava girmesini sağlayın.

Benim kendi orkidemde uyguladığım yöntemler bunlar.

3 yorum:

  1. Benim orkidem yok ama arkadaşın var ve çok seviyor az çiçeği olduğun da üzülüyor bu bilgiyi onunla paylaşacağım teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Benimde var orkidem ama hiç çiçek açmadı çiçek açan sap kismida çürümüş. Kesmek zounda kaldim su an 4 yaprak olarak devam ediyor hayatına ne yaparız bilmiyorum

    YanıtlaSil
  3. Çok severim orkideyi. Henüz bende yok ama olursa yazdıklarına dikkat edeceğim, teşekkürler canım. Ben de bloguma beklerim ❤

    YanıtlaSil