3 Mayıs 2016 Salı

Kozmetik Ürünlerde Kullanım Ömrü

Kullanmış olduğumuz kozmetiklerin de bir raf ömrü ve bir de kullanım ömrü var arkadaşlar. Önceki yıllar da pek bilinmeyen bir durumdu, ambalajlar da yer dahi almazdı. Dibini görene kadar kullanmaya devam ederdik. 

Makyaj malzemeleri içinde aynı şey geçerli, aklınıza gelen her türlü kozmetik ürününün bir raf ömrü ve birde kapağı açıldıktan sonra yani siz ürünü kullanmaya başladıktan sonra olan kullanım süresi var. 

ürünleri kullanmaya başladığınızda buna çok dikkat edin. Kullanım ömrü biten ürünler içerisinde bakteri oluşturmaya başlar, bir süre sonra siz üründen fayda değil zarar görmeye başlarsınız.  Cildinizde enfeksiyon oluşma , kızarıklık gibi tehlikeleri var.

Yukarda ki fotoğfra ürünlerin kapağı açlıdıktan sonra ki kullanım süresini gösterir. 6-9-12-18-24 m ifadesi ürünün 6 ay - 9 ay olduğu anlamına geliyor. Bu süre dolduktan sonra ürünler kendilerini biraz daha götürebiliyor ama raf ömrü 6 ay olan bir ömrü 9 ay boyunca kullanmayın.

Kozmetik ürünler uzun vadeli ürünler olmasına rağmen, kullanım tarihi içerisinde bitmeyince illa ki çöpe gitmek durumunda. Benim böyle ürünüm oldukça fazla.

unutmadan belirteyim ki parfümde de aynı şey geçerli. Yani yediğiniz , içtiğiniz, sürdüğünüz, kullandığınız ne varsa hepsinin bir kullanım süresi var ve süresi bitince hepsi etrafa zehir saçıyor. 

bazı ürünlerin kullanım süreleri şu şekilde ; 

Mascara: 3-6 ay, Allık: 12-18 ay, Ruj : 18 ay, Güneş Kremi: 12 ay, Fondöten: 6 ay, 
Far: 12 ay, Eyeliner: 3-6 ay, Göz Kalemi: 24 ay, Şampuan: 24 ay, Duş Jeli: 24 ay
 
Umarım kullandığınız ürünlerde artık daha dikkatli olursunuz.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder