25 Mayıs 2016 Çarşamba

Harper Lee - Bülbülü Öldürmek

Harper Lee
Bülbülü Öldürmek
Sel Yayıncılık
357 sayfa


Geçtiğimiz şubat ayın'da kaybettiğimiz harper lee'nin 1960 yılında yazmış olduğum unutulmaz eseri. Aslında ilk romanı, 2, romanı ise 2015 yılında tesbih ağacının gölgesinde isimli kitabı. Bülbülü öldürmek romanının devamı niteliğin'de, henüz okumadım. Ama bildiğim birşey varsa devam romanları ilk yazılanın yerini asla tutamıyorlar. 

Lee 'nin 2, bir roman kitabı yazmak için 55 sene neden beklediğini merak ediyorum. Genelde bu kadar başarılı bir roman arkasından günümüz popüler yazarları bunu hemen ticarete döküp peş peşe yazmaya devam ederler.

Bu gerek ülkemiz de gerekse diğer ülkelerde bu şekilde. Bakınız : Sarah Jio , Debbie Macomber , Elif Şafak gibi, 

Geriye dönüp baktığımız da, bu tarz yazarların akıllarda kalıcı eser bırakmamalarının nedeni belki kitaplarının hepsinin birbiriyle yarışması ya da edebi değerden daha uzak yazılmaları olabilir.

Bülbülü öldürmek konusu ; 

Scott abisi jem ve yakın arkadaşları dill, avukat olan babaları Atticus Finch başlarından geçeni konu alan roman da 1930 lu yıllarda ABD'nin güneyinde  maycomb kasabasında siyahilere karşı ırkçılık tutumunu, hatta beyaz insanların bile kendi aralarında ki sınıf çatışmasını Scott'un gözünden anlatıyor.

Atticus başarılı ve değer yargıları olan bir avukatdır. Çocuklarını da bu değerler doğrultusun da yetiştirmeye özen gösterir. Kasaba da asılsız bir iddia sonucu hapsedilen siyahi tom,atticus'un bütün çabasına rağmen hapse atılır.

Kasaba da yaşayan insanlar, mahkeme de juri olan insanlar dahi Tom'un suçsuz olduğuna inandığı halde sadece beyaz'a karşı siyahi bir insanın tarafının tutulamayacağından kaynaklı Tom'u haksız yere hapse gitmesine göz yumarlar. 

Atticus'un , Tom'u savunma sürecinde kendisi dahil, özellikle scott ve jem , kasaba halkının kendilerine olan tutumlarından dolayı oldukça sarsıcı günler geçirir. Scott bize bu dönemlerde neler yaşadıklarını anlatıyor.

Benim için okuması geç kalınmış bir romandı. Umarım aranızda okumayan insanlar varsa benim kadar geç kalmadan biran önce alıp okurlar.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder