23 Mayıs 2016 Pazartesi

GENCO ERKAL - BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ

Bu oyunu bilmeyen var mı ?

Senelerce Erdal Beşikçioğlu oynamış olup, Ankara da efsane olan, bilet bulabilmek için sabah   6 da metro önünde sıraya girenler ve hep dolu olarak satışa açılan hatta erdal beşikçioğlunun bile bilet ayarlayamadığı,  bu oyuna gidenlerin etraflarına bolca hava attığı, gidemeyenlerin ağızlarının suyu aktığı oyun.

50 yıl sonra tekrar Genco Erkal tekrar Devlet Tiyatrolarında bu oyunu sahnelemeye başladı. Kendisi ilk 27 yaşında iken bu oyunu oynamış ve aradan geçen 50 yıl sonra bu oyunu tekrar yorumlamış, 27 yaşında nasıl oynadığını bilmem ama 77 yaşında bulunan genco erkal'dan böylesi bir oyunu izlemek nefes kesiciydi.

Oyunculuğu, oyunun çok ötesine geçmiş, 80 dk boyunca pür dikkat koca salon herkesin ağzının suyu aka aka izledi bu oyunu. 

Daha önce bahsetmiştim ankara da tiyatro denince hayat durur. o kadar tiyatroya gittim ama böyle bir oyunculuk izlemedim. Erdal Beşikçioğlu nasıl oynadı bilmem ama, Genco Erkalı izleyince demek ki sanatçı böyle olunuyormuş dedim. 

Genco Erkalı burada dakikalarca anlatabilirim, 77 yaşında böyle bir performans izlemek,üstelik bizim kültürümüzde olmayan tek kişilik bir oyunu izleyicinin dikkatinin dağılmasına asla izin vermedien oynamak gerçi istesek de dağıtalamazdık zaten. Sanıyorum ki oyunun içeriğinden çok genco erkalı şimdi ne yapacak diye izledik. Yok yok hepimizi büyüledi, başka açıklaması olamaz.

Bu kadar efsane olan oyuna nasıl bilet buldun derseniz, komşuda pişer bize de düşer oldu. Yan komşumuzun kardeşi bu oyuna 3 kişilik bilet almış ve onlarda oyun nasıldır gitmeye değer mi diye bana sordu.

Düşünün bu oyuna gidelim mi diye soruyorlar.... 

Velhasıl komşunun eşi, iş nedeniyle oyuna gelemeyince  beni davet ettiler, kandil günü nasıl olur felan derken gidelim dedik, bir yerde kandil hediyesi oldu. 

Oyunun konusunu anlatamam, ya alın kitabı okuyun ya da şansınıza bilet bulursanız gidip izleyin. Bu oyunu benim anlatacak kelimelerim yok.
1 yorum: