26 Nisan 2016 Salı

Sana Dün Bir Tepeden Baktım Aziz İstanbul

İstanbul dünyanın en güzel şehri derler, belki öyle belki değil. Ama benim gördüğüm kadarıyla İstanbul tam bir keşmekeş içerisinde. 

3 günlük istanbul seyahatim boyunca nerdeyse Ankara'ya nerden gidiliyor diye arandım durdum. 

Yolları, şehri taşımıyor artık  Yığınla insanın olduğu şehre bir o kadar dar sokaklar. dar yollar, Her köşe başında nerdeyse inşaat var. Kentsel dönüşüm muhabbeti almış yürümüş. Her yerde koca koca inşaatlar, residanslar yapılıyor.
 
Şehir kadar görkemli yapılar ve uçuk ev fiyatları.

Arkadaşıma sürekli neden insanlar kendilerine bunu yapıyorlar diye sordum ?

Hep söylerim istanbulu yaşamak var ve istanbulda yaşamaya çalışmak var. Yaşayamadığım bir şehirde karınağırısı çekmek niye ?

Stüdyo daireler, 1+1 evler de hınca hınç insanlar, İstanbul da yaşıyorum demek için değer mi ? 

Nişantaşından  - Eminönüne geçince iki farklı dünyaya gitmiş gibi oldum. 23 Nisan olduğu için sanırım ya da hep öyle bilmiyorum ama Eminönünde olağanüstü hal var gibiydi. Kapalıçarşı - mısır çarşısı girmedim dahi. İstesem de zor girerdim. Benim narin vücudum sakin beynim o kadar kalabalığı kaldırmazdı. 

Eminönün de girceğimiz bir sokakta, çantama sarıldım derin nefes aldım ve hazırım girelim sokağa dedim. 

Karşı tarafta sadece birkaç saat zaman geçirebildim ve eve dönmek için yalvarıyordum. Masum ankaralıyı yuvasına gönderin. 

Gözüm ne Ortaköyü gördü , ne galata kulesini, ha ama aklımda kalmadı değil oralara gitmek fakat gözüm yemedi.

Trafik beni ölesiye yordu ki arkadaşıma göre daha biz trafiğin olmadığı anlarda çıkmışız yola hep, aman tanrım !!!
 
Söylesenize kuzum nasıl yaşıyorsunuz o şehirde ??

3 yorum:

  1. ahh İstanbul hiç gitmedim ben İstanbul'a ama yazını okuyunca gözüm korktu :)

    YanıtlaSil
  2. :) İstanbul'da yaşıyorum evet bende bu şehirden bunalmış durumdayım. Kalabalığı, gürültüsü ve insan yoğunluğu fazla ama alıştık bir kere.. 2011 yılında iş nedeniyle 3-4 ay Ankara'da kaldım. Ama senin dediğin gibi yuvamı mumla arıyordum. Ankara bana donuk ve soğuk geldi. İnsanları çok kayıtsız ve uzaktı. Bir durakta Kızılay'a nasıl giderim diye sorduğumda insanlar sadece yüzüme baktı :D İstanbul'da bir durakta adres sor bak herkes farklı yoldan olsa da seni hedefine mutlaka gönderir :))) Birde her köşede deniz aradı gözüm, deniz olmayan memleket kapalı geliyor bana, o da benim özel deniz sevgimden olsa gerek. Demek ki herkesin kendi yuvası bir başkaymış.. Bu arada hoş geldin şehrimize :)

    YanıtlaSil
  3. İstanbulda yaşayan biri olarak sadece gülümsedim :) Çok doğru burda yaşanmıyor. O dediğiniz yerler turistik yerler olduğu için o kadar kalabalık. Benim yaşadığım semt sakin yer ama yollar dediğiniz gibi dar, sokak başı inşaat. Ne yapalım eşim memleketinde iş bulamamış Karadeniz'in incisinde :)

    YanıtlaSil