1 Şubat 2016 Pazartesi

Ya La.. Kelimesi

Ankaralıysanız eğer "La" kelimesi bir yerde mutlaka kullanırsınız, kullanmışsınızdır demiyorum çünkü bu kelime dile yapışıktır ve kolayca bırakılmaz. Üstelik hangi statüde veya meslekte olursanız olun, hiç ummadığınz insanlardan bile bu argo kelimeyi duyabilirsiniz. Bizce bu kelimeyi söylemek çok normaldirb Hatta "ya la" kelimesinin bir güzelliği bile vardır.

Öyle bir sohbet ortamındasınızdır ki, öyle bir an gelir ki, işte tam da  bu kelimelik, "ya la" der çıkarsınız. Kimse de sizi argo konuştuğunuz için ayıplamaz, tam yerinde "ya la" dersiniz. Demezseniz eğer bunun eksikliğini yaşarsınız. 

Başka şehirlerde de yaygın olarak kullanılıyor mu bilmiyorum, ama ankara da, angara demek kadar normaldir.  Bazen anne - babanızla bile konuşurken ağızınzdan kaçabilir aman dikkat tabi o durumda.

Babanız duvara  portrenizi çıkartabilir. 

Çocuklar kullanırsa bu kelimeyi tabi ki de uyarıyı yerler, "şşt la neymiş, sus bakimm" boşuna bu uyarı. Genetiğinde dna sında var, angara demek gibi büyüyünce oda "ya la" diyecek.

Hep diyoruz işte Angaralı olmak ayrıcalık diye, hikaye mi sanıyorsunuz bunu ? Birde nörüyonnn var ama ona girmicem.

6 yorum:

 1. "la" ya alışkındım. ama özellikle tv dizilerinden sonra artık herkes cümlesini "ya la" ile bitirir oldu. yapamadım ya la, diyemedim ya la, geçemedim ya la.
  doğalken güzel de böyle özentiden, zorla ve de vurgulanarak söylenince çok sevimsiz gelmeye başladı bana..

  YanıtlaSil
 2. evet kesinlikle ben doğal olanından bahsediyorum. Sürekli bu kelimeleri kullanmak zaten itici bir konuşma tarzı oluyor. ama bazen sohbet ederken öyle bir an gelir ya tam o kelimelik, o halini seviyorum ben.

  YanıtlaSil
 3. Katılıyorum ama kullanmıyorum:)

  YanıtlaSil
 4. Ahh o nörüyon yok mu. Artık biz de gırşeerli olduk ellaammm...;))))

  YanıtlaSil