8 Aralık 2015 Salı

Vefa Apartmanı

tarih kitaplarını hep daha çok sevmişimdir.Geçmiş hayatlar ve zamanlar her zaman ilgimi çekmiştir. Ortaçağ her zaman mistik gelmiştir. Yakın tarihimize dönecek olursak ülkemizin adına 1960'lı yıllar büyük önem arz eder. Cumhuriyet yakın tarihte kurulmuştur İsmet İnönü halk partisi'nin başındadır. Yakın tarihde beni en çok İnönü şaşırtır, bir devre tanıklık edip arkasından siyasete bu kadar bağlanmasına anlam vermem zor olmuştur.

Vefa Apartmanı'na dönecek olursak tam da bu zamanı anlatıyor bize. Tevfik İleri'nin hayat öyküsü gibi görünse de daha çok ailesinin anlattıkların dan röportaj tarzın da, tabi bir de Tevfik İleri'nin Eşi Vasfiye Hanıma yazdığı mektuplar var. 

Tevfik İleri'nin duruşunu, milletine, dinine  ve ülkesine bağını bu kadar bilmezdim. Kitapta beni etkileyen o kadar çok kısım var ki onları ayrı bir post konusu yapmak isterim. Öyle ki Tevfik İleri'nin namaz hakkın da ki düşüncesi beni derinden etkilemiştir. 

Kitapta bir çok tanıdık isim hakkın da da bilgi sahibi oluyoruz misal Adnan Menderes ve Ayhan hanım hakkın da.  Yine Said Nursi Hz.'rinin Adnan Menderes hakkında ki düşüncesi ve desteğine. Ve Adnan Menderes'in Üsta da büyük saygısına. 

Adnan Menderes- Tevfik İleri - hapishane dönemlerin de yapılan eziyetler ve hepsine karşı dimdik duruşları. Tevfik İleri'nin mektupların'dan anlaşıldığı kadarıyla öf bile demeden bunca şeye katlanmasına.

Yok yok benim yazarak anlatabileceğim gibi birşey değil okunması lazım bu kitabın. Ama yine de etkilendiğim kısımlarını burdan yazacağım.

1 yorum:

  1. aldım okunacak lısteme benımde sevdıgım donemdır;)
    sevgiler,
    www.obiranne.net

    YanıtlaSil