23 Aralık 2015 Çarşamba

Eskilerinizi Ne Yaparsınız ?

Eski giysiler ya da birkaç sezon gardrobunuz da bekleyen giyecekler.Satsanız satılmaz ama atsanız atılır.

Durur durur beklersiniz o an gelecek ve giyeceğim diye lakin hiç bir zaman vakti gelmez, ya da bir iki kez ancak giyersiniz, bu tarz giysilerinizi ne yapıyorsunuz ?

Benim anneannem'den geçen kötü bir alışkanlığım, dolabım da giyecek bekletmem. Baktım giymiyorum atarım. Ya da epeydir bekliyor giymekten sıkıldım, eskimiyor da , verebilceğim birisi yoksa yine atarım. 

Kalabalık giysi gruplarını sevmiyorum. Giymediğim bir kıyafet dolapta durarak döküntü oluyor sadece ve sanki giyecek çok şeyiniz varmış imajı veriyor. Bu yüzden bekletmek bana göre değil, giymiyorsanız atın gitsin. Kuru kalabalık, döküntü of of gereksiz.

Ben atmıyorsam annem uyarır, ne çok giydin onu at artık diye. Bahsettiğim olay müsriflik vs vs değil, yanlış anlaşılma olmasın. Ama ben ihtiyaç sahibine eski giysi vermekten yana değilim. Benim giymediğim eskilerimi bir başkasın da görmek bana üzüntü veriyor. vermem gerekiyorsa yenisini alır veririm. 

Ama lütfen düşünün dolabınız da yukarta bahsettiğim gibi ne kadar çok giysiniz vardır. Yenisini almaya kalkasınz vicdan yaparsınız var diye, ama o var olan bir işinize yaramaz.

Benim hiç gençliğimden birşey kalmaz, ya da 5-10 sene öncesinden aaa tertemiz duruyor hala diyebileceğim hiçbirşeyim yok. Şimdi düşününce bu bana genlerimden geliyor, biz, teyzemler, hepimiz anneannemin ürünüyüz. O atıyordu ve biz de atıyoruz. 

5 yorum:

 1. eskiyenleri atıyorum. ama benim sorunum eskimeyenlerle.
  almışım, 1-2 kez giyip sevmemişim ya da bedenim değişmiş. bunların dolabımda yer kaplaması beni rahatsız ediyor. ama atmaya kalktığımda vicdan azabı çekiyorum, bunu bulamayanlar var diye. verecek birini de bulamıyorum.
  sıkıntı sıkıntı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Narçelen şimdi aklıma geldi, aslında bu tarz giysileri bir araya getirip bağışlancak bir kurum var mı ? 1-2 kez giyip bir daha giyemediğimiz giysileri, çocuk esirgeme kurumu gibi yerlere verebiliyor muyuz acaba.

   Sil
  2. Büyük Migroslarda bu amaçla giysi toplama kutusu görmüştüm aslında. hala duruyor mu ya da işlevsel mi sormak lazım aslında.
   bir dönem fakültede de giysi odası vardı. ama hocaların evden gitsin istedikleri eskilerle dolunca kapatıldı.
   bunu bi araştıralım aslında..

   Sil
  3. tamam, belki bu amaçlar birilerine faydamız olur.

   Sil
 2. Ne diyeceğimi bilemedim , Atsan bir türlü birine versen bir türlü eskimiş tülermiş kıyafetleri atma taraftarıyım , Fakat alıp giyme imkanım olmamış örneğin ucuz diye savaş verip tezgahtan çekeleye çekeleye almışımdır eve bir gelmişimdir bedenime olmuyr yada büyük onları ayırıp ayrı bir yere koyarım ben genelde tanıdık vasıtasıyla ihtiyaç sahibi buluyorum ...

  YanıtlaSil