24 Aralık 2015 Perşembe

Eski Zamanlar

Bu yaşımda eski zamanları yad edeceğimii bilemezdim. Ama kentsel dönüşümle beraber , küçük sokakların, mahallelerin yerini alan büyük büyük binalar,bir apartman binasına bir köyü sığdırabilecek büyüklükte beton soğuk buz gibi yapılar sayesinde ah eski arkadaşlarım diyebiliyorum.

Komşuluk annemin anlattığı sokak ta kaldı, ve benim ilkokul çağında yaşadığım küçük sokakta ki gecekondu evlerinde. Hatırlıyorum da haftasonları komşu çocuklarla sokağımızı temiz tutalım kampanyası yapar, bütün sokağı süpürürdük. Sonra da vurun oyunun dibine. Sokakta oyun var diyen çıkardı. öyle ki kış ayların da kar yağınca büyüklerde bize eşlik edip bütün komşular kar da oynardık.  Yazdığım kadar güzeldi o zamanlar. 

Şimdi en fazla yan komşunuzu tanıyorsunuz, Alt - üst komşuyu geçtim. Şimdiki  oturduğumuz yerde taşındıktan 1 sene sonra yan komşuyu tanıyıp selamlaşmaya başladım. Başka kimseyi tanımıyorum, Kim nedir nerde oturur bilmem, Onlarda beni tanımaz. Bazen rastlaşınca anneme bu kim diye soruyorlar o derece. 

Annem her zaman kapısını çalabilceğin bir komşusu olmalı insanın der, tartar biçer kendine en uygun kişiyi seçer. Bu konuda yanılmazda. Eski komuşlarla misal hala görüşürüz Öyleki ilkokula giderken yaşadığımız yerde ki komşularla bile görüşmüşlüğümüz oluyor. Araya ne kadar zaman girerse girsin eski dostların yeri hep bir başka oluyor. 

Bu konuda yazılacak söylenecek anlatılacak çok şey var evet. Ben yaşım yettiğince yazmaya çalıştım. Umarım eksiklerimi sizler doldurursunuz.


2 yorum:

 1. çocukluğumda bahçede oynarken susayınca herhangi bi kapıyı çalar su isterdik. çünkü biz apartmanın çocuklarıydık.
  şimdi martta taşındığım apartmandakileri "kırmızı arabanın sahibi, siyah arabanın sahibi" olarak tanıyorum. o da arabamın arkasına park ettiğinde çekmesini isteyeceğim için.
  ne üzücü bütün bunlar :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ah ne güzeldi o zamanlar, korkarım ilerde iletişim tamamen teknolojik cihazlar üzerinden yapılacak.

   Sil