12 Aralık 2011 Pazartesi

BUHARA YANIYOR

Temür Melik, Cengiz Han, Harşem şahı'nı, buhara ve semerkantın moğol eline geçmesini anlatan bir kitap.Cesur bir komutan temür melik, memleketini düşman eline bırakarak kaçıp giden bir sultan harzem şah ve acıması olmayan bir kaan cengizhan.

1220 senesinde buhara ve semerkant en önemli kültür merkezleri, ilim ve alim yuvası şehirler. moğol istilası gelene kadar tabi. O dönemi anlatan daha iyi bir kitap bulursam mutlaka okumak istiyorum, çünkü orta çağa karşı önleyemediğim bir sempatim var, bu kitap ise o dönemi öğrenmek için kesinlikle yanlış bir kitap.

252 sayfa tarihi roman ben pek sevemedim kitabı yaklaşık 10 gündür elimde kendimi zorlayarak bitirdim. Hikayenin anlatılış biçimini, yazarın dilini beğenmedim. Evet kitap moğol istilasını anlatıyordu ama kitabı okurken ben o istilanın içine giremedim, hissedemedim kitabı. Devamı niteliğinde olan Elveda Buhara'yı da almıştım ama onu okumak için biraz ara vermek istiyorum. 10 üzerinden 6 veriyorum bu kitaba da.

18 yorum:

 1. Tarihi romanlar benim en sevdiğim türdür. Uzun zamandır okuyamıyorum okumayı istediğim bi çok kitap var ama böyle içinde kaybolacağım bi tarih romanı tavsiyesi istesem senden:)

  YanıtlaSil
 2. şehirlerarası kesinlikle amin maalouf okumalısın o halde, semerkantı şiddetle tavsiye ediyorum, ömer hayyam, nizamülmülk, hasan sabbah hepsini biraz biraz tanıyorsun ve kitabın içinde kaybolup gidiyorsun.

  YanıtlaSil
 3. Çok teşekkür ederim canım mutlaka bulup alıp okuyacağım.Çok ihtiyacım var resmen aşeriyorum öyle bi kitabı ve içinde kaybolmayı :)

  YanıtlaSil
 4. blog maskeli baloya dönmüş, hiç davet eden yok :P

  YanıtlaSil
 5. men de boor görsem davet ederdim seni ama göremiyorum n e yapayım :)

  YanıtlaSil
 6. Sevdim bu yeni görünümü yektam, çok hoş olmuş :)

  Bilmiyorum bu kitabı okumadım Ama hasan Sabbah'tan bahsetmişsin. Onunla ilgili kitapları okudunmu? Çok etkilemişti beni.

  YanıtlaSil
 7. aslı güzel demi maskeler ama garip geldi birden bana, hasan sabbahı okumak istiyorum tuba bi kitap söylemişti onu alacağım, bir çok kitap var onunla ilgili güvenilir bir kaynaktan okumak istiyorum. aldığım zaman söylerim sana da

  YanıtlaSil
 8. okumadım ama ben pek tarih kitaplarından hoşlanmıyorum hele birde dili yoğun ve hikaye anlatımı karışıksa sürüklemiyor insani

  http://sonsuzdekorasyon.blogspot.com

  YanıtlaSil
 9. Yavuz bahadıroğlunu severim: Türklere tarihi sevdiren adam olarak geçer adı...

  Bir sohbetine katılmak nasip olmuştu gayet hoş bir beyefendi...

  YanıtlaSil
 10. sonsuz bu kitap bayağı açık ve sadeydi dili belki ondan sevemedim ben

  amakı hayal ben ilk kez okudum kendisini, belki diğer kitaapları daha iyidir.

  YanıtlaSil
 11. İyi ki söyledin o zaman.
  Görünce okunmayacaklar arasında yerini almıştır :)

  YanıtlaSil
 12. Ben de Osmanlı tarihine meraklıyım ama sıkıcı anlatılmayacak okuyamıyorum o zaman varsa tavsiyen sevinirim:) O döneme ait Sultanların hemen hemen hepsini okudum Saray Hayatı çok ilginç bence.

  YanıtlaSil
 13. tarihi roman seven biri olarak ben göz atmam gerek diye düşündüm,sanki o yazarın kitaplarıda fena değildir aslında ama bilemedim..

  YanıtlaSil
 14. ikizannesi oktay tiryakioğlundan yavuz ve kanuni kitaplarını okudum ben sevdim anlatış biçimini ama oktay beye pek itibar etmiyorlar,

  gülin bana pek hitap edemedi ama yinede okumanı tavsiye ederim, bu yazar hakkında yorumlar hep olumlu yönde denemeye değer diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 15. Bu kitapları bir ara tavsiye ettiğimi hatırladım şimdi ama ben beğenmiştim gerçekten..
  Yavuz Bahadıroğlunun günlük yazılarını da takip ediyorum ,
  gönül mektupları var misal,
  okuyucularından gelen ve hayatın gerçeklerine diğer hemcinslerinden farklı bir bakış açısıyla cevaplandırdığı..
  en özet sloganı' hayatı farkederek yaşayın,kelebeği çiçeği insanı..'
  en son ne zaman karda yatığınızı sorar bir gün, başka birgün dalında bir gül goncasının büyümesini seyredip seyretmediğinizi..

  bana göre hoş yazıyor.

  gönle hitap ediyor yazıları:)

  denemeyenlere bir açık kapı bırakalım gene de belki onlar severler ne dersiniz:)
  selam ve dua ile..

  YanıtlaSil
 16. beyaz lale evet senin tavsiyenle almıştım :)) tabi herkesin beğenisi farklı kitaba kötü demiyorum zaten sadece yazarın dili bana pek uymadı biraz yavan kaldı benim açımdan, ama dediğim gibi başka sitelerdeki yorumlarda olumlu yönde,

  YanıtlaSil
 17. benim okuduğum bir kitap vardı yıllar önce ama adını hatırlayamıyorum:( çok güzeldi o kitap!

  YanıtlaSil
 18. esas elveda buhara güzel diyorlardı o ikili için de ben de birinciyi okuduktan sonra ikinciye geçmemiştim. yavuz bahadıroğlu gazete yazılarında, radyo programlarında dostoyevski süsü verse de kendine esasında laf kalabalığından başka bir şey yapamıyor doğrusu. tarihi roman merakınız varsa Bahaeddin Özkişi'nin romanlarını hararetle tavsiye ederim.

  YanıtlaSil